| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Czy płatności firmowych można dokonać z prywatnego rachunku?

Czy płatności firmowych można dokonać z prywatnego rachunku?

Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do przeprowadzania transakcji bezgotówkowych, w szczególności związanych z prowadzeniem działalności z kontrahentami. W takiej sytuacji nie jest wymagane posiadanie konta firmowego i wszelkich płatności można dokonywać z prywatnego rachunku.

Prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną i nie tylko związane jest z przeprowadzaniem licznych transakcji finansowych. W takich sytuacjach przedsiębiorcy decydują się na otwarcie rachunku firmowego. Częściej zdarza się, że podstawą takiego działania stanowiła możliwość nałożenia kar za brak firmowego konta przez stosowne organy. Jednakże nikt nie ma prawa żądać od przedsiębiorcy konieczności założenia konta firmowego. Takie działanie wiąże się raczej ze znacznym ułatwieniem w rozliczeniach po stronie przedsiębiorcy, a nie z odgórnym przymusem. Za brak konta firmowego nie grozi przedsiębiorcy żadna kara, jednakże warto zastanowić się nad założeniem takiego rachunku, gdyż może okazać się niezbędny.


Posiadanie jakiegokolwiek rachunku bankowego jest przedsiębiorcy potrzebne ze względu na płatności związane z:


1. zapłatą podatków przez osoby prowadzące działalność gospodarczą, co do zasady następuje w formie polecenia przelewu,

2. opłaceniem składek ZUS, które następuje poprzez obciążenie rachunku,

3. zwrotem podatku VAT.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!


Przesłanki ustawowe posiadania rachunku bankowego


Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U.2013.672 -j.t.) dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:


1. stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca,

2. jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.


Przymus dokonania rozliczeń w opisanej sytuacji za pośrednictwem rachunku bankowego jednocześnie wyklucza przeprowadzenie tego rodzaju transakcji w formie potrącenia. Istota kompensaty nie polega bowiem na przekazaniu określonej realnej kwoty pieniędzy, lecz na uregulowaniu należności poprzez potrącenie jednej wierzytelności z drugą wierzytelnością, pod warunkiem że przedmiotem obu są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone co do gatunku, obie są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub innym organem państwowym (wyr. SA w Łodzi, I SA/Łd 141/10).


Zobacz również:
Zawieszenie działalności gospodarczej a wykreślenie z CEIDG

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »