| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Zawieszenie prowadzenia spółki cywilnej

Zawieszenie prowadzenia spółki cywilnej

Zawieszenie wykonywania działalności w formie spółki cywilnej może nastąpić jedynie za zgodą wszystkich wspólników. Jakie działania można podejmować w okresie zawieszenia?

Regulacje prawne dotyczące zawieszenia prowadzenia działalności, a w tym spółki cywilnej znajdują się w art. 14 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Odnoszą się one do każdego z przedsiębiorców i co ważne prawo do zawieszenia jest fakultatywne. Jednakże przedsiębiorca musi pamiętać o konieczności złożenia wniosku do CEIDG o zawieszenie. Ponadto konieczne jest również poinformowanie stosownego organu ewidencyjnego bądź KRS o wznowieniu działalności, bowiem niezgłoszenie może rodzić negatywne dla przedsiębiorcy skutki w postaci wykreślenia go z ewidencji działalności gospodarczej lub KRSu. Podstawowym warunkiem, jaki należy spełnić do zawieszenia działalności jest fakt niezatrudniania pracowników. W takim przypadku przedsiębiorca może zawiesić działalności na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Okres ten może być oznaczony w dniach, miesiącach lub miesiącach i dniach. Co do zasady zawieszenie wykonywania działalności jest równoznaczne z czasowym zaprzestaniem jej wykonywania, kiedy to przedsiębiorca ma prawa i obowiązki dopełnienia określonych czynności, podejmowanych w trakcie zawieszenia.


Należy zaznaczyć, że warunek dotyczący niezatrudniania pracowników odnosi się do pracowników w rozumieniu kodeksu pracy. Natomiast, jeżeli przedsiębiorca zatrudnia osoby na podstawie umów cywilnoprawnych, np. umowa zlecenia, umowa o dzieło, wówczas nie ma prawnych przeszkód do zawieszenia działalności. Ponadto ustawodawca nie uregulował kwestii częstotliwości dokonywania zawieszenia. Wobec tego pracodawca ma prawo zawieszać działalność kilkakrotnie, jednakże za każdym razem musi pamiętać o obowiązku poinformowania stosownego organu ewidencyjnego. Okres zawieszenia biegnie od dnia wskazanego we wniosku o zawieszenie aż do dnia złożenie wniosku o wznowienie.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!


Zawieszenie spółki cywilnej


Spółka cywilna prowadzi działalności na podstawie umowy zawartej między wspólnikami. Dlatego też ustawodawca dla zawieszenia tego rodzaju działalności przewidział szczególny warunek, zgodnie z którym do dokonania tej czynności wymagana jest zgoda wszystkich wspólników, a właściwiej dokonanie zawieszenia przez każdego z nich. Zawieszenie działalności w odniesieniu do spółki cywilnej może mieć miejsce w trzech przypadkach:


· gdy przedsiębiorca jest wspólnikiem jednej spółki cywilnej,

· gdy przedsiębiorca jest wspólnikiem w większej liczbie spółek cywilnych,

· gdy przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą w różnych formach prawnych, w tym również w formie spółki cywilnej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Pasieczna

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK