| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Opłacanie składek ZUS

Opłacanie składek ZUS

Przedsiębiorcy mają obowiązek opłacania składek ZUS. Jakie opłaty składają się na składki ZUS i jakie formalności obowiązują przy opłacaniu składek ZUS?

Składki ZUS - ubezpieczenia społeczne


Przedsiębiorca w ramach składek ZUS opłaca następujące ubezpieczenia:


- ubezpieczenie emerytalno-rentowe - opłacanie jest obowiązkowe,

- ubezpieczenie chorobowe - dobrowolne dla przedsiębiorcy, daje prawo do zasiłku w razie choroby

- ubezpieczenie zdrowotne - opłacanie obowiązkowe, daje prawo do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej.

- Fundusz Pracy - stanowiący budżet dla Urzędu Pracy na zasiłki, szkolenia, itp.

- Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - opłacany jedynie za pracowników, przedsiębiorca nie płaci go za siebie.


Zobacz: Składki ZUS 2013


Wysokość składek ZUS


Wysokość składek ZUS dla przedsiębiorcy wynosi w 2013 roku 1026,98 zł - jest to suma składek z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym oraz ze składką na Fundusz Pracy.


Nowi przedsiębiorcy mogą liczyć na preferencyjną stawkę składek ZUS , która przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności wynosi 414,85 zł - jest to suma składek z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym (kwota nie obejmuje składki na FP).


Preferencyjna wysokość składek ZUS jest możliwa, jeżeli przez ostatnie 60 miesięcy (5 lat) przedsiębiorca nie prowadził żadnej działalności gospodarczej (również jako wspólnik w spółce) oraz w ramach działalności nie będzie wykonywał świadczeń na rzecz swojego byłego pracodawcy.


Zmniejszone składki ZUS opłaca również prowadzący własną firmę, który oprócz prowadzonej działalności, jest również zatrudniony na podstawie umowy o pracę u innego pracodawcy i zarabia co najmniej minimalną pensję krajową, która w 2013 roku wynosi 1600 zł brutto. Wówczas musi on opłacić jedynie ubezpieczenie zdrowotne.


Zobacz: Rejestracja firmy w CEIDG


Opłacanie składek ZUS


Przedsiębiorcy muszą przestrzegać terminu opłacania składek ZUS. Pierwszy z nich przypada na dziesiąty dzień miesiąca następującego po miesiącu rozliczanym. Termin 10 każdego miesiąca dotyczy przedsiębiorców nie zatrudniających w swojej firmie żadnych pracowników.


Jeżeli przedsiębiorca zatrudnia pracowników na umowę o pracę, to termin opłacania składek ZUS przypada piętnastego dnia miesiąca następującego po miesiącu rozliczanym.


Niepłacenie ZUS-u w terminie wiąże się z koniecznością wpłacenia karnych odsetek. Co więcej opóźnienie z opłatą składek ZUS przerywa nieprzerwany okres ubezpieczenia, który ma zastosowanie przy wypłacaniu zasiłku chorobowego w razie pójścia na zwolnienie chorobowe.


Zobacz: Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców


Zobacz: Niezapłacenie składek ZUS w terminie


Kiedy opłacić pierwszą składkę ZUS?


Pierwsza opłata składki ZUS powinna mieć miejsce w miesiącu następującym po dacie założenia własnej firmy. Składka ta obejmuje miesiąc, w którym działalność została założona. W sytuacji, gdy firma została założona w trakcie miesiąca - składka za ten miesiąc opłacana jest w niepełnym wymiarze. Aby dowiedzieć się jaka składka obowiązuje nowego przedsiębiorcę za niepełny miesiąc prowadzenia działalności najlepiej przy rejestracji w ZUS poprosić urzędnika o obliczenie wysokości pierwszej składki.


Druk ZUS DRA


Do opłacenia składek ZUS niezbędne jest wypełnienie druku ZUS DRA. Jeżeli przedsiębiorca po pierwszym złożeniu druku ZUS DRA nie składa go ponownie - ZUS powiela deklarację z poprzedniego miesiąca. Oznacza to, że nie zawsze istnieje obowiązek składania druku ZUS DRA do ZUS.


Złożenie druku ZUS DRA jest jednak niezbędne przy dokonywaniu zmian w podawanych w druku danych.

 
Zobacz: Składki ZUS 2014

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Góral

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK