| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Tytuł egzekucyjny a tytuł wykonawczy

Tytuł egzekucyjny a tytuł wykonawczy

Do prowadzenia egzekucji przeciwko dłużnikowi wymagany jest tytuł wykonawczy. Tytuł wykonawczy jest tytułem egzekucyjnym, który został opatrzony klauzulą wykonalności. Jakie są różnice pomiędzy tytułem egzekucyjnym a tytułem wykonawczym?

Tytuł egzekucyjny


Tytuł egzekucyjny musi zawierać kilka niezbędnych elementów. Przede wszystkim z tytułu egzekucyjnego musi wynikać, kto jest wierzycielem, kto jest dłużnikiem oraz jaka jest wysokość zadłużenia. Wysokość zadłużenia jest treścią świadczenia znajdującą się w tytule egzekucyjnym. Treścią świadczenia mogą być również zobowiązania inne niż pieniężne.


Zarówno treść świadczenia, dłużnik jak i wierzyciel powinni być oznaczeni w sposób dokładny. Dokładność w oznaczeniu jest wymagana, aby organ egzekucyjny nie miał, co do nich żadnych wątpliwości.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Dodatkowo w tytule egzekucyjnym mogą znaleźć się takie elementy jak termin spełnienia świadczenia, warunek od zaistnienia którego uzależnione jest spełnienie świadczenia, ograniczenie odpowiedzialności dłużnika oraz termin, do którego wierzyciel może wystąpić o klauzulę wykonalności.


Zobacz: Odpowiedzialność przedsiębiorcy za produkt


Tytuł wykonawczy


Tytuł wykonawczy stanowi podstawę do prowadzenia egzekucji . Egzekucja dotyczy zasadniczo całego objętego nią roszczenia. Dłużnik odpowiada całym swoim majątkiem za zaciągnięte zobowiązania.


W przypadku, gdy odpowiedzialność dłużnika jest ograniczona do określonych rzeczy lub części jego majątku to tytuł wykonawczy powinien określać, że dłużnikowi przysługuje prawo powoływania się na tą ograniczoną odpowiedzialność.


Należy pamiętać, że organy egzekucyjne mają zakaz badania zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym. Zakaz ten powoduje, ze zarzuty dłużnika, co do istnienia lub wysokości świadczenia stwierdzonego tytułem nie mają żadnego znaczenia w postępowaniu egzekucyjnym.


Zobacz: Niezapłacenie składki ZUS w terminie


Jakie są tytułu egzekucyjne?


Do tytułów egzekucyjnych zalicza się orzeczenie sądowe prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu, ugodę zawartą przed sądem, orzeczenie referendarza sądowego prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu, wyrok sądu polubownego lub ugoda zawarta przed tym sądem, w tym orzeczenie wydane w arbitrażu międzynarodowym, ugoda zawarta przed mediatorem . Tytułem egzekucyjnym są również inne orzeczenia, ugody i akty, które z mocy ustawy podlegają wykonaniu w drodze egzekucji oraz akt notarialny.


W przypadku wyroku sądu polubownego staje się on tytułem egzekucyjnym, gdy sąd w postępowaniu klauzulowym stwierdzi jego wykonalność. Ugoda zawarta przed mediatorem staje się tytułem egzekucyjnym po zatwierdzeniu jej przez sąd.

 
Zobacz: Wszczęcie egzekucji przeciwko dłużnikowi

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK