| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Oświadczenie o wartości sprzedaży napojów alkoholowych

Oświadczenie o wartości sprzedaży napojów alkoholowych

Przedsiębiorca sprzedajacy alkohol ma obowiązek składania oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych. Jaki jest skutek prawny niezłożenia oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych?

Oświadczenie przedsiębiorcy


Zgodnie z art. 111 ust. 4 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi każdy przedsiębiorca prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych zobowiązany jest do  złożenia oświadczenia  na piśmie o wartości sprzedaży napojów alkoholowych w swoim punkcie sprzedaży za rok poprzedni.


Ustawodawca nie ustalił ustawowego wzoru takiego oświadczenia. Niemniej jednak sporne pozostawało to jaki charakter prawny i skutek ma niezłożenie oświadczenia w aspekcie czy skutkuje ono wygaśnięciem zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych z mocy prawa czy też dopiero ma to ustalić organ gminy w drodze decyzji.  


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Orzecznictwo sądów administracyjnych skłania się tutaj ku tezie, że cofnięcie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych nie następuje automatycznie, lecz po niedochowaniu ustawowego terminu 31 stycznia danego roku jako terminu zawitego (prekluzyjnego) przewidzianego na złożenie oświadczenia powoduje skutek w postaci bezwzględnego obowiązku stwierdzenia przez organ wygaśnięcia zezwolenia na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych.


Organ wykonawczy gminy nie może zatem cofną zezwolenia na sprzedaż pozostawiając w obrocie prawnym uprawnienie do podawania napojów alkoholowych w  lokalu gastronomicznym.


Zobacz:
Ewidencjonowanie środków przekazywanych do ZUS


Wyrok WSA w Krakowie z dnia 08.06.2011 sygn. II SA/Kr 816/10.

 

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Kancelaria Ślązak, Zapiór i Wspólnicy

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

LingoLab.pl

Internetowa Szkoła Językowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK