| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Kontrola działalności firmy bez uprzedzenia

Kontrola działalności firmy bez uprzedzenia

Organ kontroli działalności firmy zawiadamia przedsiębiorcę o zamiarze wszczęcia kontroli, co często utrudnia wykrycie naruszenia prawa. Państwowa Inspekcja Pracy opowiada się za zniesieniem obowiązku informowania przedsiębiorców o wizytacji.


Ustawodawca ustanowił katalog przypadków, w których nie zawiadamia się przedsiębiorcy o zamiarze wszczęcia kontroli i są to m.in. sytuacje, gdy przeprowadzenie kontroli jest niezbędne dla przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia, przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego lub zabezpieczenia dowodów jego popełnienia bądź przeprowadzenie kontroli jest uzasadnione bezpośrednim zagrożeniem życia, zdrowia lub środowiska naturalnego czy fakt, że przedsiębiorca nie ma adresu zamieszkania lub adresu siedziby lub doręczanie pism na podane adresy było bezskuteczne lub utrudnione etc. Czynności kontrolne powinny zostać natomiast przeprowadzone po uprzednim okazaniu legitymacji służbowej oraz doręczeniu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli. Dokonanie czynności odbywa się w obecności sprawdzanego przedsiębiorcy lub osoby przez niego upoważnionej.


Kontrola PIP jest natomiast przeprowadzana przez inspektorów pracy w ramach właściwości terytorialnych okręgowych inspektoratów pracy. Czynności kontrolne obejmują w głównej mierze kontrolę przestrzegania przepisów prawa pracy, a w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących legalności zatrudnienia oraz udokumentowanie dokonanych ustaleń. Ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz.U.2012.404) zawiera regulacje uprawniające inspektorów do przeprowadzenia kontroli bez uprzedzenia o każdej porze dnia i nocy w powyższym zakresie przedmiotowym.


Polecamy:
Pieniądze na założenie firmy


Konsekwencje wprowadzenia zmian w stosunku do firm


Zniesienie obowiązku informowania przedsiębiorców o zamiarze wszczęcia kontroli może mieć negatywne skutki dla firm. Obecne przepisy pozwalają na przeprowadzenie kontroli w sposób, który nie jest nadmiernie uciążliwy. Ponadto wyznaczenie terminu pozwala zapewnić obecność odpowiednich osób, czyli właściciela, szefa działu kadr, etc. Firmy obawiają się, że częste niezapowiedziane kontrole mogą zburzyć aktualny harmonogram prac w przedsiębiorstwie a ponadto ograniczać rozwój działalności. Jednakże z drugiej strony brak powiadomienia o kontroli może skuteczniej przeciwdziałać nielegalnemu zatrudnieniu.


Zadaj pytanie na Forum:
Moja Firma - Działalność gospodarcza

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Cieśluk

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK