| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Prawidłowa amortyzacja sprzętu w firmie

Prawidłowa amortyzacja sprzętu w firmie

Amortyzacja jest rodzajem kosztu podatkowego, którego może dokonać przedsiębiorca rozliczający koszty uzyskania przychodu. Amortyzacji podlegają środki trwałe służące do prowadzenia działalności gospodarczej oraz wartości niematerialne i prawne.

Zgodnie z art. 22 ust 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2012 poz. 361) kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne), których należy dokonywać wyłącznie zgodnie z następnymi artykułami. Pojęciem środków trwałych można objąć rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki, będące w szczególności:


- nieruchomościami - budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,


- maszyny, urządzenia i środki transportu,


- inne przedmioty - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.


Środek trwały co do zasady musi stanowić własność bądź współwłasność podatnika albo osoby (podatnika), która przyjęła do używania inwestycje w obcych środkach trwałych. Własność stanowiąca prawo majątkowe może dotyczyć tylko rzeczy zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, których prawem można dysponować. W przypadku nabywania środków trwałych, do momentu uiszczenia ceny (z zastrzeżeniem praw własności) nie będą one amortyzowane. Środki trwałe powinny zostać nabyte lub wytworzone przez podatnika we własnym zakresie i zdatne do użytku przez okres dłuższy niż rok na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. Wszystkie środki trwałe o określonych wyżej cechach podlegają amortyzacji. Wartości niematerialne i prawne mogą stanowić licencje na oprogramowania w firmie. Zgodnie z sentencja wyroku WSA w Gdańsku z dnia 23 października 2012 r. (I SA/Gd 871/12) istotą amortyzacji jest zwrot nadkładów poniesionych na nabycie składników majątku, przy pomocy których podatnicy osiągają przychody podlegające opodatkowaniu, które to nadkłady - z woli ustawodawcy - nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, a podlegają rozliczeniu w określonym czasie.


Zobacz również: Jaką metodę amortyzacji wybrać z korzyścią dla firmy


Amortyzacja a ryczałt


Amortyzacji mogą dokonywać tylko podatnicy rozliczający koszty uzyskania przychodów, natomiast osoby podlegające pod ryczałt są opodatkowani od przychodu, a nie od dochodu i nie mogą pomniejszać go o żadne koszty. Wobec tego prawo do odpisów amortyzacyjnych mają osoby rozliczające się według stawek przyjętych na zasadach ogólnych oraz podatnicy opłacający podatek liniowy. Zarówno prowadzenie środków trwałych jak również ich amortyzacja należy do obowiązków podatników. Podatnik, który rozpoczął amortyzację, a podjął decyzję o sprzedaży amortyzowanego sprzętu może od ceny uzyskanej od nabywcy odliczyć koszty uzyskania przychodów. Dodatkowo, w odniesieniu urządzenia wpisanego do ewidencji środków trwałych kosztem będzie niezamortyzowana część sprzętu, czyli suma odpisów amortyzacyjnych ustalonych od początkowej wartości równej cenie zakupu, które nie zostały jeszcze przez przedsiębiorcę odliczone.


Zadaj pytanie na forum: Moja Firma - Działalność gospodarcza

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK