| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Umowa przedwstępna - jak zawrzeć umowę przedwstępną?

Umowa przedwstępna - jak zawrzeć umowę przedwstępną?

Strony mogą zawrzeć umowę przedwstępną w celu zawarcia umowy przyrzeczonej. Co powinno znaleźć się w umowie przedwstępnej? Jak zawrzeć ją korzystnie?


Zadatek i zaliczka w umowie przedwstępnej


Zgodnie z kodeksem cywilnym w braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma bowiem to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.


Natomiast w razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała; jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi. W przypadku rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy przypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.


Zobacz: Umowa przedwstępna sprzedaży - WZÓR UMOWY


Bez względu na formę zawarcia umowy przedwstępnej postanowienia o zadatku są w pełni skuteczne. Oznacza to, że bez względu na formę umowy strona, która dała zadatek przy zawarciu umowy przedwstępnej, może domagać się podwójnego zadatku - w przypadku gdy druga strona nie wykonała zobowiązania zawarcia umowy.


W umowach przedwstępnych często możemy spotkać się z zaliczkami. Należy jednak pamiętać, że zaliczka nie jest tym samym co zadatek. Zaliczka bowiem zasadniczo podlega zwrotowi w każdym przypadku niedojścia do zawarcia umowy przyrzeczonej. Oznacza to, że strona, która przyjęła zaliczkę, jest obowiązana ją zwrócić w całości zawsze, kiedy nie dojdzie do zawarcia umowy przyrzeczonej, bez względu na przyczynę.


Zobacz: Ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty - WZÓR PISMA

 


Określenie ceny w umowie przedwstępnej


Warto na koniec wspomnieć o możliwości określenia ceny w umowie przedwstępnej. Nie jest to element obowiązkowy. Strony mogą jednak zawrzeć taki fragment umowy. Warto również przytoczyć tezę z wyroku NSA z dnia 11 maja 2012 r., sygn. II FSK 2189/10, w którym to stwierdza się, że określenie ceny sprzedaży w umowie przedwstępnej, za którą sprzedający zobowiązuje się zbyć nieruchomość, może stanowić uzasadnioną przyczyną określenia ceny sprzedaży w umowie przyrzeczonej w wysokości niższej niż wartość rynkowa przedmiotowej nieruchomości, w rozumieniu art. 19 ust. 1 u.p.d.o.f. Wskazanie takiej ceny będzie uzasadnione jedynie w sytuacji, gdy cena podana w umowie przedwstępnej była zgodna z wartością rynkową na dzień jej zawarcia (umowy przedwstępnej).


Zobacz: Prawidłowe wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK