| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Zbyt ogólny opis na paragonie zagrożony mandatem

Zbyt ogólny opis na paragonie zagrożony mandatem

O paragonach fiskalnych zrobiło się głośno. Wszystko za sprawą zmiany, a właściwie - opierając się na wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów - doprecyzowania przepisów dotyczących wydruków z kasy fiskalnej, które obecnie muszą zawierać szczegółową nazwę sprzedawanego produktu lub usługi.

Opis produktu na paragonie


Zgodnie z par. 8 ust. 1 pkt. 6, na paragonie musi znaleźć się nazwa towaru lub usługi, pozwalająca na jednoznaczną ich identyfikację. Zapis ten ma z jednej strony ułatwić klientom ewentualną reklamację i rozeznanie, co dokładnie nabyli. Jednocześnie jednak, niedokładny opis na paragonie, który nie pozwala bezsprzecznie wskazać, jakiego towaru lub usługi dotyczyła sprzedaż, może wiązać się ze stwierdzeniem nierzetelnie prowadzonych ksiąg podatkowych.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

 
Co to oznacza dla przedsiębiorcy? W praktyce, zgodnie z art. 61 Kodeksu karnego skarbowego, prowadzenie księgi w sposób wadliwy jest równoznaczne z wykroczeniem skarbowym. Natomiast za takie przewinienie przewidziany jest mandat, w minimalnej kwocie wynoszący 160 zł.

 
Natomiast zgodnie z opiniami specjalistów, podatnicy - zarówno sprzedawcy, jak i kupujący, którzy paragony na zakup poniżej 450 zł i z NIP-em będą traktowali jak faktury - nie powinni mieć problemów z rozliczeniem podatku VAT. Bez względu bowiem na stopień uszczegółowienia paragon, który będzie dotyczył rzeczywiście zawartych transakcji, będzie stanowił podstawę rozliczenia podatku VAT.

 
Zobacz: Więcej informacji na paragonach od października

 
Nie jest do końca jasne, jak w rzeczywistości organy skarbowe będą zapatrywać się na konieczność uszczegółowienia paragonów fiskalnych. W rzeczywistości opinię na ten temat będzie sobie można wyrobić dopiero od 1 października bieżącego roku, kiedy to przepisy zaczną obligatoryjnie obowiązywać posiadaczy kas fiskalnych.

 
Zobacz: Papierowe kopie paragonów firmy muszą przechowywać przez 5 lat

 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK