| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Zbyt ogólny opis na paragonie zagrożony mandatem

Zbyt ogólny opis na paragonie zagrożony mandatem

O paragonach fiskalnych zrobiło się głośno. Wszystko za sprawą zmiany, a właściwie - opierając się na wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów - doprecyzowania przepisów dotyczących wydruków z kasy fiskalnej, które obecnie muszą zawierać szczegółową nazwę sprzedawanego produktu lub usługi.

Opis produktu na paragonie


Zgodnie z par. 8 ust. 1 pkt. 6, na paragonie musi znaleźć się nazwa towaru lub usługi, pozwalająca na jednoznaczną ich identyfikację. Zapis ten ma z jednej strony ułatwić klientom ewentualną reklamację i rozeznanie, co dokładnie nabyli. Jednocześnie jednak, niedokładny opis na paragonie, który nie pozwala bezsprzecznie wskazać, jakiego towaru lub usługi dotyczyła sprzedaż, może wiązać się ze stwierdzeniem nierzetelnie prowadzonych ksiąg podatkowych.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

 
Co to oznacza dla przedsiębiorcy? W praktyce, zgodnie z art. 61 Kodeksu karnego skarbowego, prowadzenie księgi w sposób wadliwy jest równoznaczne z wykroczeniem skarbowym. Natomiast za takie przewinienie przewidziany jest mandat, w minimalnej kwocie wynoszący 160 zł.

 
Natomiast zgodnie z opiniami specjalistów, podatnicy - zarówno sprzedawcy, jak i kupujący, którzy paragony na zakup poniżej 450 zł i z NIP-em będą traktowali jak faktury - nie powinni mieć problemów z rozliczeniem podatku VAT. Bez względu bowiem na stopień uszczegółowienia paragon, który będzie dotyczył rzeczywiście zawartych transakcji, będzie stanowił podstawę rozliczenia podatku VAT.

 
Zobacz: Więcej informacji na paragonach od października

 
Nie jest do końca jasne, jak w rzeczywistości organy skarbowe będą zapatrywać się na konieczność uszczegółowienia paragonów fiskalnych. W rzeczywistości opinię na ten temat będzie sobie można wyrobić dopiero od 1 października bieżącego roku, kiedy to przepisy zaczną obligatoryjnie obowiązywać posiadaczy kas fiskalnych.

 
Zobacz: Papierowe kopie paragonów firmy muszą przechowywać przez 5 lat

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK