| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Darmowe oprogramowanie do prowadzenia KPiR

Darmowe oprogramowanie do prowadzenia KPiR

Obecnie rynek obfituje w darmowe oprogramowania służące do prowadzenia PKPiR - można je znaleźć zarówno w Internecie, jak i na darmowych płytach, dołączanych do prasy. Czy można używać darmowego oprogramowania do prowadzenia KPiR?

W niewielkich przedsiębiorstwach samodzielne prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów nikogo nie dziwi. Z jednej strony to duża oszczędność środków, które należałoby wydać na profesjonalnego księgowego, z drugiej - podstawy księgowości najczęściej stają się łatwiejsze, niż się nowemu przedsiębiorcy na początku wydawało.


Zanim jednak przedsiębiorca zdecyduje się na wykorzystywanie w swojej księgowości takiego darmowego oprogramowania, należy zastanowić się, czy takie działanie będzie zgodne z przepisami.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

 
Darmowe oprogramowanie a obowiązek podatkowy


Pierwszą kwestią, na którą przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę, jest obowiązek podatkowy. Korzystając z darmowego oprogramowania, należałoby skupić się na art. 14 ust. 2 pkt. 8 ustawy o PIT, zgodnie z którym za przychód z działalności uznaje się także wartość nieodpłatnie otrzymanych świadczeń. A przychód z działalności jest co do zasady równoznaczny z koniecznością zapłaty podatku.

 
Czy zatem darmowe oprogramowanie do prowadzenia KPiR spełnia warunki nieodpłatnego przychodu? Rzeczywiście, zgodnie z definicjami słownikowymi, jest ono nieodpłatne - nie wymaga zapłaty, nie jest związane z kosztami. Jednakże w tej przepisowej definicji istotne jest także słowo “świadczenie”. Przez to pojęcie rozumie się dwustronną relację, w której z jednej strony znajduje się podmiot, który wymaga wykonania jakiegoś świadczenia, z drugiej natomiast podmiot, który to świadczenie powinien spełnić.

 
Organy podatkowe są zgodne w twierdzeniu, iż w przypadku tego typu darmowego oprogramowania nie można mówić o klasycznym świadczeniu. Programy takie są bowiem dostępne bez limitów dla wszystkich i nie wypływają od jednego, określonego podmiotu. Co więcej, trudno byłoby ustalić ich wartość początkową - mimo, iż oprogramowań księgowych jest na rynku sporo, to jednak trudno znaleźć produkty dokładnie takie same, na podstawie których możnaby ustalić wartość darmowej wersji.

 
Tak więc, podsumowując - wykorzystując w swojej działalności legalne darmowe oprogramowanie, pobrane z Internetu, albo zakupione jako dodatek do prasy, nie ma konieczności obawiania się o ewentualne zobowiązania podatkowe.


Zobacz: Kto ma obowiązek prowadzenia pkpir?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK