| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Darmowe oprogramowanie do prowadzenia KPiR

Darmowe oprogramowanie do prowadzenia KPiR

Obecnie rynek obfituje w darmowe oprogramowania służące do prowadzenia PKPiR - można je znaleźć zarówno w Internecie, jak i na darmowych płytach, dołączanych do prasy. Czy można używać darmowego oprogramowania do prowadzenia KPiR?

 

 
Poprawność PKPiR


Drugim aspektem darmowego oprogramowania jest jego dostosowanie do przepisów, regulujących formę prowadzonej książki przychodów i rozchodów.

 
Zgodnie z przepisami, program wykorzystywany do księgowości musi umożliwiać w każdej chwili wgląd do wprowadzonych dokumentów. Dane, do momentu ich wydrukowania (podatnik ma na to czas do 20 dnia miesiąca po miesiącu, którego wydruk ma dotyczyć), powinny być przechowywane tak, aby nie powstawało niebezpieczeństwo ich zniszczenia czy utraty.

 
Co więcej, sam wygląd podatkowej książki jest bardzo istotny. Musi on być zgodny z załącznikiem do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jeśli okaże się, że wydruk nie jest zgodny z wymogami przedstawionymi w przepisach, konieczne będzie prowadzenie dodatkowej, papierowej księgi. Warto wtedy sprawdzić, czy nie istnieje dostęp do innego, alternatywnego oprogramowania, drukującego KPiR w prawidłowej formie. Dzięki temu przedsiębiorca nie będzie zobowiązany do wykonywania dodatkowej pracy.

 
Korzystanie z darmowego oprogramowania do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów jest - jak widać - dobrym rozwiązaniem. Jeśli przedsiębiorca nie obawia się spoczywającej na nim samym odpowiedzialności za księgowanie oraz dobierze odpowiedni dla swoich potrzeb program, taka księgowość może okazać się strzałem w dziesiątkę.

 
Zobacz: Jak ewidencjonować w pkpir opłaty pocztowe?

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jobs Plus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK