| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Prawidłowe wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty

Prawidłowe wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty

Prawidłowe wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty skutkuje utratą jego mocy. Sprzeciw od wydanego nakazu zapłaty należy wnieść w terminie dwóch tygodni od doręczenia tego nakazu. Aby sprzeciw został wniesiony prawidłowo należy spełnić wszystkie wymogi formalne. Jak w praktyce wygląda prawidłowe jego wniesienie?

Sprzeciw od nakazu zapłaty jest formą obrony pozwanego w postępowaniu upominawczym. Skuteczne jego wniesienie zapobiega uprawomocnieniu się nakazu zapłaty i powoduje utratę jego mocy. Sprzeciw traktowany jest jak pismo procesowe, zatem musi spełniać wszystkie wymogi formalne pisma procesowego. Powinien zostać wniesiony w formie pisemnej, a jeżeli pozew został wniesiony na formularzu urzędowym to sprzeciw również należy złożyć na takim formularzu. Ważne jest, aby pozwany w sprzeciwie zawarł wszystkie konieczne elementy, w tym:


- czy pozwany zaskarża nakaz w całości, czy w części,


- przedstawienie zarzutów,


- okoliczności faktyczne,


- dowody.


Pozwany powinien mieć na względzie, że sąd pominie spóźnione dowody i twierdzenia. Istnieje jednak możliwość, że sąd nie dokona pominięcia, jeżeli pozwany udowodni, że spóźnienie nie nastąpiło z jego winy.


Zobacz:
Bezskuteczny sprzeciw od nakazu zapłaty


Wymogi prawidłowego wniesienia


Ustawowy termin do wniesienia sprzeciwu wynosi dwa tygodnie doręczenia nakazu zapłaty oraz musi zostać wniesiony do właściwego sądu. Sąd ma obowiązek zbadania, czy sprzeciw został wniesiony z zachowaniem wymaganego terminu, czy jest on dopuszczalny i czy zostały zachowane wymogi formalne. W przypadku wystąpienia braków formalnych sąd zwraca się do pozwanego o dopełnienie tych braków. W przypadku nieprawidłowego złożenia sąd odrzuca sprzeciw w całości. Sąd Najwyższy wskazał, że w sytuacji, kiedy sprzeciw został złożony w imieniu pozwanego i podpisany przez osobę, która nie mogła być pełnomocnikiem, chociaż za takiego się uważała, należy wdrożyć postępowanie przewidziane w art. 130 § 1 k.p.c., bowiem sprzeciw nie zachowuje warunków formalnych (postanowienie z dnia 2 sierpnia 2007 r., V CZ 72/07).


Skutki prawidłowego wniesienia


Skuteczne wniesienie sprzeciwu powoduje utratę mocy

nakazu zapłaty

(art. 505 § 1 k.p.c.). Wobec tego przewodniczący wyznacza termin rozprawy i zarządza doręczenie powodowi sprzeciwu wraz z wezwaniem na rozprawę. Zgodnie z sentencją wyroku Sądu Najwyższego z dnia 13 stycznia 2005 r. (III CK 155/04) w postępowaniu upominawczym w żadnym wypadku nie może dojść do uchylenia nakazu zapłaty, bowiem przez skuteczne wniesienie sprzeciwu nakaz traci moc. W przypadku zaskarżenia części nakazu, prawidłowo wniesiony sprzeciw powoduje, że w tej części nakaz zapłaty traci moc. Po wniesieniu sprzeciwu w toczącym się postępowaniu może zostać wydany wyrok zaoczny. Należy pamiętać, że to postępowanie toczy się zgodnie ogólnymi regułami prowadzenia spraw przed sądem pierwszej instancji. Oznacza to, że nie będzie to już postępowanie upominawcze. Warto zaznaczyć, że niewniesienie sprzeciwu skutkuje uprawomocnieniem się nakazu zapłaty.

 
Zadaj pytanie:
Forum Moja Firma - Działalność gospodarcza

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK