| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Holding, czyli szczególna forma koncentracji gospodarczej

Holding, czyli szczególna forma koncentracji gospodarczej

Holding, czyli szczególna forma koncentracji gospodarczej to inaczej związek co najmniej dwóch podmiotów gospodarczych, których działalność nastawiona jest na chęć powiększenia zysków. Czy jest to atrakcyjna forma prowadzenia działalności? Jakie są zalety i wady holdingu?

Holding jest to forma integracji gospodarczej będącą wytworem praktyki wywodzącej się ze stosunków między podmiotami gospodarczymi, które koordynują wspólne działania. Można go określić jako związek dwóch podmiotów gospodarczych określanych jako podmiot dominujący, który zarządza działalnością innych oraz podmiot kontrolowany, którego działalność poddaje się kontroli. W jego skład wchodzą spółki kapitałowe. Holding dominuje głównie w systemach zagranicznych. W polskim ustawodawstwie nie występuje to pojęcie, natomiast istnieje struktura grupy kapitałowej.


Najczęstszą przyczyną utworzenia struktury holdingowej jest chęć powiększenia zysków, zwiększenie wydajności oraz kontrolowanie środków poprzez lokowanie kapitału w kilku branżach. Dla przedsiębiorców holding staje się atrakcyjną formą prowadzenia działalności z kilku względów:


- przedsiębiorcy mogą stosować wewnętrzne ceny transferowe, co daje możliwość zmniejszenia kosztów produkcji i usług,


- możliwość wprowadzenia wewnętrznych systemów kredytowych, co spowoduje zmniejszenie kosztów na uzyskanie funduszy z zewnątrz na pokrycie działalności,


- szeroki wachlarz odbiorców i dostawców na rynkach, co zmniejszy ryzyko gospodarcze.


Zobacz również:
Jak zmniejszyć karę umowną?


Konstrukcja holdingowa powstaje poprzez nabycie akcji innej spółki, wskutek czego tworzy się związek kapitałowy i organizacyjny między dwoma podmiotami. W wyniku utworzenia holdingu powstaje zależność między spółką dominującą a kontrolowaną z jednoczesnym zachowaniem osobowości prawnej co oznacza, że każda ze spółek pozostaje odrębnym podmiotem gospodarczym.


Zalety utworzenia holdingu


Holding spółek jest wyjątkowo korzystny dla inwestorów zewnętrznych, którzy mogą inwestować środki w wybraną przez siebie spółkę-córkę bez konieczności dokonywania wkładu w inne spółki, które mogą nie być dostatecznie dochodowe. Oznacza to, że inwestor nie poniesie ryzyka utraty środków związanych z niskimi przychodami pozostałych spółek-córek bądź całego holdingu. Kolejną zaletą jest fakt, iż spółka-matka, której środki zostały zainwestowane w spółkę-córkę ponosi ryzyko tylko co do wysokości wartości objętych udziałów. Ponadto jest ona odpowiedzialna za rozwój podległej spółki oraz osiągane przez nią wyniki. W trakcie funkcjonowania holdingu możliwe jest przyłączenie się innych spółek bez konieczności wnoszenia 100% kapitału, a dodatkowo możliwe jest stopniowe sprzedawanie bądź nabywanie akcji. Istotną zaletą holdingu jest możność opodatkowania całej grupy kapitałowej, co wiąże się z uprawnieniem do pokrycia strat finansowych spółek dochodami pochodzącymi z innych spółek należących do struktury holdingowej. Dzięki istnieniu podatkowej grupy kapitałowej możliwe jest zarządzanie większą ilością środków, które można przeznaczyć na działalność inwestycyjną. Jednakże najważniejsze jest, aby holding został utworzony zgodnie z zasadą odpowiedzialności solidarnej za działalność całej grupy spółek.


Wady utworzenia holdingu


Grupa kapitałowa, która prowadzi interesy na rynku umacnia się kosztem podległych jej spółek-córek jednocześnie stając się monopolistą w danej branży. Wadą holdingu może być zbytnia ingerencja spółki-matki w interesy spółki-córki a ponadto może nastąpić „wrogie przejęcie” spółki zależnej. Dodatkowo uciążliwą wadą holdingu jest jego rozmiar, co ma wpływ na bezpośredni kontakt z klientami oraz szeroki wachlarz usług, który może utrudniać sprawowanie bezpośredniej kontroli nad działalnością struktury.

 
Zadaj pytanie:
Forum Moja Firma - Działalność gospodarcza

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Wybranowski

Adwokat, specjalista z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK