| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Ochrona przedsiębiorców od 2014 roku

Ochrona przedsiębiorców od 2014 roku

Ochrona przedsiębiorców od 2014 roku może być powierzona Rzecznikowi Praw Przedsiębiorcy. Powstanie tego urzędu jest możliwe dzięki złożonym do sejmu 18 i 16 kwietnia tego roku projektom ustaw o Rzeczniku Praw Przedsiębiorców. Projekty te wniosły dwa kluby parlamentarne.

Rzecznik Praw Przedsiębiorców


Rzecznik Praw Przedsiębiorców miałby podejmować działania, mające na celu ochronę wolności i praw przedsiębiorców, a zwłaszcza wolności działalności gospodarczej. Jak zaznaczają wnioskodawcy, w Polsce funkcjonują urzędy, których zadaniem jest ochrona interesów wielu grup obywateli, takie jak rzecznik Praw Ubezpieczonych czy Rzecznik Praw Konsumentów, brak jest jednak skutecznej ochrony przedsiębiorców w walce chociażby z opieszałością urzędników. Niejednokrotnie podnoszone były głosy, iż prowadzenie działalności w Polsce jest utrudnione przez przewlekły i biurokratyczny sposób załatwiania spraw oraz długotrwałość postępowań, w których przedsiębiorcy mogą dochodzić swoich praw. Niekiedy to nie sposób działania organów, a sama treść przepisów może być bezzasadnie niekorzystna dla przedsiębiorców, dlatego do zadań organu chroniącego ich interesy należałoby nie tylko występowanie w indywidualnych sprawach, ale i postulowanie koniecznych w przepisach zmian, które ułatwiłyby prowadzenie działalności gospodarczej.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Projektowany Rzecznik Praw Przedsiębiorcy, mógłby działać na wniosek m.in. przedsiębiorcy, nie podlegający żadnym opłatom, jak i z własnej inicjatywy. Organ ten nie miałby możliwości pozostawienia zgłoszonego do niego wniosku bez rozpoznania. Poza występowaniem w sprawach  indywidualnych i rozwiązywaniem kwestii przedstawionej Rzecznikowi przez choćby przedsiębiorców, miałby on możliwość występowania z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawach dotyczących praw i wolności przedsiębiorców, do organów władzy ustawodawczej oraz brania udziału w postępowaniach przez Trybunałem Konstytucyjnym, gdy ten rozstrzygałby w kwestiach praw i wolności przedsiębiorców.


Rzecznik wybierany byłby przez sejm na pięcioletnią kadencję, z prawem do jednokrotnej reelekcji. Odpowiadałby tylko przed sejmem, a w pełnionej funkcji byłby niezależny od innych organów państwowych. Jeden z projektów wyraźnie wskazuje, że Rzecznik nie podejmowałby spraw, których stronami byliby przedsiębiorcy pozostający w sporze oraz w sprawach sporów miedzy przedsiębiorcami a pracownikami. Postulowana jest wobec tego ochrona przedsiębiorców w sprawach spornych z organami państwowymi. Ochrona ta jest o tyle ważna, iż to działające w Polsce przedsiębiorstwa generują prawie ¾ PKB, w tym blisko połowę stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa. Nie można zapomnieć też, jaka rolę prywatne przedsiębiorstwa odgrywają na rynku pracy. Oba projekty postulują, aby Rzecznik Praw Przedsiębiorcy funkcjonował od 1 stycznia 2014 roku.

 
Zobacz: Nieterminowe płacenie PIT 4 - jak uniknąć konsekwencji karnych skarbowych?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK