| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Sprzeciw od kontroli skarbowej w firmie

Sprzeciw od kontroli skarbowej w firmie

Kontrola skarbowa w oczach przedsiębiorców nie należy do przyjemności. W obawie przed konsekwencjami, podatnicy starają się jak najlepiej przygotować do kontroli i spełnić wszystkie wymogi organów skarbowych. Natomiast niewiele osób zastanawia się nad tym, czy równie dobrze przygotowani się kontrolerzy - jeśli bowiem okaże się, że czynności weryfikujące są przeprowadzane niepoprawnie, przedsiębiorca może wnieść przeciwko taki działaniom sprzeciw.

 
Kiedy nie można zgłosić sprzeciwu?


Możliwość zgłoszenia sprzeciwu od kontroli jest prawem przedsiębiorcy. Zdarzają się jednakże sytuacje, w których nie można z tego prawa skorzystać. Zostały one określone w art. 84 ustawy.

 
Przede wszystkim, sprzeciw nie zostanie uznany, jeśli kontrola ma na celu przeciwdziałać popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia, w tym przestępstwa lub wykroczenia skarbowego. Podobnie przedsiębiorca nie może zaprotestować przeciw kontroli wtedy, gdy służy ona zabezpieczniu dowodów dotyczących ww. czynów zabronionych. W takiej sytuacji nie ma także znaczenia, czy postępowanie odbywa się w obecności, czy też podczas nieobecności właściciela firmy lub też jego pełnomocników.

 
Nie zawsze złamaniem praw przedsiębiorcy będzie także prowadzenie więcej niż jeden kontroli w tym samym czasie. Także w tym przypadku argumentem, zezwalającym na zwiększenie postępowań weryfikacyjnych, jest zapobieganie popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia, także skarbowego, albo zabezpieczenie dowodów jego popełnienia.

 
Kontrola działalności gospodarczej może też być objęta szczególnymi przepisami - zawartymi w art. 84a pkt 1-7. W takim przypadku podatnik także nie może zgłosić sprzeciwu. Kogo zatem dotyczą przepisy szczególne?

 
Wśród przedsiębiorstw objętych specjalnymi przepisami można wyróżnić te, które podlegają specjalnemu nadzorowi w zakresie:


●     ustawy o Służbie Celnej,

●     ustawy o ochronie zwierząt, ustawy Prawo Farmaceutyczne, ystawy o weterynaryjnej kontroli granicznej, stawy o kontroli weterynaryjnej w handlu, ystawy o Inspekcji Weterynaryjnej, ystawy o produktach pochodzenia zwierzęcego, ustawy o paszach,

●     kontroli administracyjnej rybołóstwa na podstawie ustawy o rybołóstwie,

●     kontroli związanej z nadawaniem towarom przeznaczenia celnego, dokonywanej w urzędzie celnym albo innym miejscu wyznaczonym, na podstawie przepisów celnych oraz ustawy o ochronie roślin,

●     kontroli przemieszczających się środków transportu, osób z nich korzystających oraz towarów nimi przewożonych na podstawie ustawy o Służbie Celnej, ustawy o transporcie drogowym i ustawy o transporcie kolejowym,

●     zakup ptoduktów lub usług sprawdzających rzetelność usługi na podstawie ustawy o Inspekcji Handlowej oraz

●     sprzedaży dokonywanej poza punktem stałej lokalizacji na podstawie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

 
Jak więc widać, przedsiębiorca, którego firma została poddana kontroli nie jest bezbronny. Zawsze gdy łamane są jego prawa możliwe jest wystąpienie ze sprzeciwem. Wyjątkami są tylko postępowania związane ze specjalnymi przepisami lub też dotyczące wykroczeń albo przestępstw.


Zobacz: Kontrole w przedsiębiorstwie

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wal

http://www.w-a-l.pl/

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK