| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Umowy w branży komputerowej

Umowy w branży komputerowej

Umowy w branży komputerowej przybierają różny charakter, w zależności od potrzeb. Najczęściej w obrocie gospodarczym występują umowy wdrożeniowe oraz serwisowe. Jak każda ważna umowa, powinny być wskazane w sposób prawidłowy strony, przedmiot, wynagrodzenie. Umowy komputerowe mogą mieć złożony zakres przedmiotowy: stworzenie oprogramowania, rozbudowa oprogramowania, odpowiednia baza danych, stworzenie strony internetowej itp.

Co należy wskazać w umowie wdrożeniowej?

 
Umowy wdrożeniowe, jak wszystkie inne umowy musi zawierać essentialia negotii. Bardzo duże znaczenie ma prawidłowe określenie przedmiotu umowy, ze szczegółowym wskazaniem specyfiki oprogramowania. Oczywiście z praktycznego punktu widzenia, cała specyfika powinna znajdować się w załączniku do umowy, który stanowi jej integralną część. Niemniej jednak w samej umowie warto wskazać chociażby cel przygotowywanego oprogramowania.

 
Prawa autorskie i ich przeniesienie

 
Kluczowe znaczenie przy tworzeniu oprogramowania ma kwestia prawidłowego przeniesienia praw autorskich. Jak wiadomo, można tego dokonać jedynie w stosunku do majątkowych praw autorskich. Należy w sposób precyzyjny wskazać pola eksploatacji, na jakich utwór ma być wykorzystywany. Nie wystarcza zbiorcze określenie wszystkie istniejące w trakcie przeniesienia pola. Warto zastanowić się w jakich sferach oprogramowanie będzie przeniesione i dokładnie wskazać ten zakres.


Zobacz: Rejestracja firmy w CEIDG

 
Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 Nr 24 poz.83) przewiduje, iż:

 
Autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego, z zastrzeżeniem przepisów

art. 75 ust. 2 i 3, obejmują prawo do:

1) trwałego lub czasowego zwielokrotnienia programu komputerowego w całości

lub w części jakimikolwiek środkami i w jakiejkolwiek formie; w zakresie,

w którym dla wprowadzania, wyświetlania, stosowania, przekazywania i

przechowywania programu komputerowego niezbędne jest jego zwielokrotnienie,

czynności te wymagają zgody uprawnionego;

2) tłumaczenia, przystosowywania, zmiany układu lub jakichkolwiek innych

zmian w programie komputerowym, z zachowaniem praw osoby, która tych

zmian dokonała;

3) rozpowszechniania, w tym użyczenia lub najmu, programu komputerowego

lub jego kopii

 
Osobiste prawa majątkowe należą zawsze do twórcy i nie podlegają przeniesieniu. Można jednak, a nawet warto wskazać w umowie, iż autor nie będzie z nich korzystał. Jest to maksimum, co można zrobić w tej sytuacji, gdyż również zrzeczenie się nie jest dopuszczalne.

 
Najczęściej jednak twórcy oprogramowania wzbraniają się przed przeniesieniem praw autorskich i wyrażają zgodę jedynie na udzielenie licencji. Jeżeli tak się stanie, to również należy określić jej charakter (wyłączna, niewyłączna) oraz ewentualne ograniczenia terytorialne.


Zobacz: Przychody z Google AdSense i Google AdMob

 
Przejście praw a pracodawca

 
Zgodnie z postanowieniami Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, program komputerowy, który powstał przez pracownika w ramach stosunku pracy, automatycznie przechodzi na pracodawcę. Postanowienie to może być jednak uregulowane odmiennie między stronami.

 
Jest to bardzo istotne, szczególnie gdy firmy informatyczne korzystają z usług zewnętrznych podmiotów. Wówczas należy kompleksowo uregulować kwestię praw, tak aby w przyszłości nie okazało się, iż oprogramowanie owszem mamy, ale nie możemy nic z nim zrobić.

 
Zobacz:
Likwidacja firmy - obowiązki do spełnienia

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »