| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Umowy w branży komputerowej

Umowy w branży komputerowej

Umowy w branży komputerowej przybierają różny charakter, w zależności od potrzeb. Najczęściej w obrocie gospodarczym występują umowy wdrożeniowe oraz serwisowe. Jak każda ważna umowa, powinny być wskazane w sposób prawidłowy strony, przedmiot, wynagrodzenie. Umowy komputerowe mogą mieć złożony zakres przedmiotowy: stworzenie oprogramowania, rozbudowa oprogramowania, odpowiednia baza danych, stworzenie strony internetowej itp.

 
Procedura odbioru

 
Istotną rolę przy dużych umowach informatycznych odgrywa prawidłowe ustalenie procedury odbioru. Najczęściej odbywa się ona etapami. Dlatego warto wskazać co dokładnie wchodzi w zakres poszczególnych etapów, a także w jaki sposób ma być każdy z nich przekazany do odbioru. Dobrze zagwarantować sobie, iż przed ostatecznym podpisaniem protokołu zdawczo- odbiorczego, wykonawca usunie niezgodności, stosownie do wskazówek zleceniodawcy.

 
Najlepszym sposobem jest podpisywanie cząstkowych protokołów odbioru, a po przeprowadzeniu odpowiednich testów- ostatecznego protokołu odbiorczego. Dzięki temu unikniemy dochodzenia odpowiedzialności z tytułu nieprawidłowego wykonania utworu.

 
Także wynagrodzenie warto wówczas podzielić na mniejsze raty.

 
Gwarancja prawidłowości

 
Problem gwarancji na stworzone rozwiązania informatyczne bardzo często jest kwestią sporną  pomiędzy wykonawcami, a zleceniodawcami. Twórcy oprogramowania dają możliwość przeprowadzenia testów przed podpisaniem protokołu zdawczo- odbiorczego, tak aby nie było wątpliwości co do prawidłowości wykonania aplikacji. Po tym okresie oferowane są usługi serwisowe, za które przysługuje dodatkowe wynagrodzenie. To bardzo  istotna część umów informatycznych, gdyż postęp techniczny idzie w bardzo szybkim tempie i ważne jest, aby nasze rozwiązania były z nimi kompatybilne.

 
Klauzule o poufności, jako sposób ochrony przed nieuczciwą konkurencją

 
Na gruncie polskiego prawa programy komputerowe nie są chronione patentem. Dlatego należy obrać odpowiednią strategię ochrony praw własności intelektualnej. Skuteczną metodą jest wprowadzenie klauzul o poufności nie tylko dla wykonawców, ale również pracowników przedsiębiorcy, dla którego tworzone jest oprogramowanie.


Aby wzmocnić znaczenie tychże klauzul, naruszenie poufności powinno być zagrożone wysokimi karami umownymi.

 
Podsumowując, umowy informatyczne stanowią dużą część umów z zakresu własności intelektualnej. W związku z tym, iż ich wartość niekiedy jest bardzo duża, warto odpowiednio zabezpieczyć się aby z jednej strony być pełnoprawnym posiadaczem wszelkich praw do oprogramowania, a z drugiej, aby twórca otrzymał godziwe wynagrodzenie.

 
Zobacz: Zawieszenie działalności gospodarczej

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK