| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Zakończenie działalności gospodarczej

Zakończenie działalności gospodarczej

Zakończenie działalności gospodarczej, oprócz faktycznego zaprzestania wykonywania działalności, wymaga formalnego zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej. W jaki sposób zakończyć działalność gospodarczą?

Likwidacja działalności


Zakończenie działalności gospodarczej odbywa się na wniosek przedsiębiorcy. Przedsiębiorca zarejestrowany w CEIDG musi w tym celu wypełnić wniosek CEIDG-1. Wniosek jest kierowany do Ministra Gospodarki.


Wniosek o zakończenie działalności gospodarczej można wnieść na kilka sposobów. Można złożyć wniosek osobiście w urzędzie gminy, drogą elektroniczną za pomocą strony internetowej CEIDG, listem poleconym wysłanym na adres urzędu gminy. List musi być jednak podpisany, a podpis potwierdzony przez notariusza.


CEIDG przesyła odpowiednie dane z wniosku o wykreślenie wpisu w CEIDG niezbędne dla skreślenia wpisu w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej (REGON), zgłoszenia aktualizacyjnego, o którym mowa w przepisach o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, zgłoszenia płatnika składek albo jego zmiany w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych albo zgłoszenia oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników do właściwego naczelnika urzędu skarbowego wskazanego przez przedsiębiorcę, Głównego Urzędu Statystycznego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.


Zobacz: Zawieszenie działalności gospodarczej


Wykreślenie z CEIDG na podstawie decyzji administracyjnej


Wykreślenie z CEIDG może mieć również miejsce na podstawie decyzji administracyjnej. Decyzja o wykreśleniu z CEIDG jest wydawana w przypadku, gdy:


1. prawomocnie orzeczono zakaz wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę,


2. stwierdzono trwałe zaprzestania wykonywania przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej,


3. niezłożony został wniosek o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przed upływem okresu 24 miesięcy od dnia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej,


4. przedsiębiorca utracił uprawnienia do wykonywania działalności gospodarczej przysługujące na podstawie art. 13 ust 1 albo ust 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej,


5. wpis został dokonany z naruszeniem prawa,


6. wpisano do rejestru przedsiębiorców jednoosobową spółkę kapitałową powstałą wskutek przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą.

 
Zobacz: Rejestracja firmy w CEIDG

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK