| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Zakończenie działalności gospodarczej

Zakończenie działalności gospodarczej

Zakończenie działalności gospodarczej, oprócz faktycznego zaprzestania wykonywania działalności, wymaga formalnego zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej. W jaki sposób zakończyć działalność gospodarczą?

Likwidacja działalności


Zakończenie działalności gospodarczej odbywa się na wniosek przedsiębiorcy. Przedsiębiorca zarejestrowany w CEIDG musi w tym celu wypełnić wniosek CEIDG-1. Wniosek jest kierowany do Ministra Gospodarki.


Wniosek o zakończenie działalności gospodarczej można wnieść na kilka sposobów. Można złożyć wniosek osobiście w urzędzie gminy, drogą elektroniczną za pomocą strony internetowej CEIDG, listem poleconym wysłanym na adres urzędu gminy. List musi być jednak podpisany, a podpis potwierdzony przez notariusza.


CEIDG przesyła odpowiednie dane z wniosku o wykreślenie wpisu w CEIDG niezbędne dla skreślenia wpisu w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej (REGON), zgłoszenia aktualizacyjnego, o którym mowa w przepisach o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, zgłoszenia płatnika składek albo jego zmiany w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych albo zgłoszenia oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników do właściwego naczelnika urzędu skarbowego wskazanego przez przedsiębiorcę, Głównego Urzędu Statystycznego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.


Zobacz: Zawieszenie działalności gospodarczej


Wykreślenie z CEIDG na podstawie decyzji administracyjnej


Wykreślenie z CEIDG może mieć również miejsce na podstawie decyzji administracyjnej. Decyzja o wykreśleniu z CEIDG jest wydawana w przypadku, gdy:


1. prawomocnie orzeczono zakaz wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę,


2. stwierdzono trwałe zaprzestania wykonywania przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej,


3. niezłożony został wniosek o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przed upływem okresu 24 miesięcy od dnia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej,


4. przedsiębiorca utracił uprawnienia do wykonywania działalności gospodarczej przysługujące na podstawie art. 13 ust 1 albo ust 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej,


5. wpis został dokonany z naruszeniem prawa,


6. wpisano do rejestru przedsiębiorców jednoosobową spółkę kapitałową powstałą wskutek przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą.

 
Zobacz: Rejestracja firmy w CEIDG

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

MotoKariera

Kariera w motoryzacji na najwyższym biegu!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK