| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenia działalności gospodarczej może dokonać przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, czyli nie nawiązał z nikim stosunku pracy na podstawie kodeksu pracy. W jaki sposób zawiesić działalność gospodarczą?

Wniosek przedsiębiorcy


Zawieszenie działalności gospodarczej następuje wyłącznie na wniosek przedsiębiorcy. Przedsiębiorca składa wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej na tym samym wniosku, który służy do wpisu do CEIDG, jak również wznowienia działalności gospodarczej.


Wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej można złożyć na 2 sposoby: przez Internet oraz w urzędzie gminy.


Wniosek przez Internet


Złożenie wniosku o zawieszenie działalności przez Internet jest możliwe jedynie w przypadku, gdy wpis został już przeniesiony do CEIDG, przy użyciu podpisu elektronicznego, weryfikowanego za pomocą kwalifikowanego certyfikatu, podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, albo podpisem osobistym, o którym mowa w przepisach o dowodach osobistych, albo w inny sposób akceptowany przez system CEIDG umożliwiający jednoznaczną identyfikację osoby składającej wniosek i czas jego złożenia.


Jeżeli warunki te nie są spełnione wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej należy złożyć w urzędzie gminy.


Zobacz: Rejestracja firmy w CEIDG


Wniosek w urzędzie gminy


Wniosek o zawieszenie działalności może być złożony w gminie osobiście lub przesłany listem poleconym. Gdy wniosek przesyłany jest listownie, musi być on własnoręcznie podpisany a podpis powinien być potwierdzony przez notariusza.


Błąd we wniosku o zawieszenie działalności


W przypadku błędów w złożonym wniosku system CEIDG poinformuje o błędzie zawartym we wniosku składanym przez Internet. W przypadku wniosku złożonego w gminie, organy gminy muszą niezwłocznie wezwać do poprawy lub uzupełnienia wniosku. Wnioskodawca ma na poprawki 7 dni roboczych.

 
Zobacz: Zawieszenie działalności na okres choroby

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Pol

Firma Tax-Pol jest jedną z najdłużej działających firm na rynku, zajmujących się odzyskiwaniem podatku z pracy za granicą. Naszą działalność rozpoczęliśmy w 2001 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK