| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Nowa ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych

Nowa ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych

Z dniem 28 kwietnia 2013 roku weszła w życie nowa ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.  Jej głównym celem jest zmniejszenie zatorów płatniczych w obrocie gospodarczym.

Kto podlega regulacjom?


Swoim zakresem obejmuje już nie tylko podmioty publiczne ale także przedsiębiorców. Przepisy ustawy stosuje się do transakcji handlowych, których wyłącznymi stronami są:


●     przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej;

●     podmioty prowadzące działalność, o której mowa w art. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej;

●     podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych;

●     osoby wykonujące wolny zawód;

●     oddziały i przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych;

●     zagraniczni przedsiębiorcy, o których mowa w art. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne, prowadzący przedsiębiorstwa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

●     przedsiębiorcy z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej.


Zobacz: Ustawa o terminach płatniczych - czy skróci zatory płatnicze?

 

 
Najważniejsze przepisy


Gdy strony transakcji handlowej (z wyłączeniem podmiotu publicznego będącego podmiotem leczniczym w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 2-4 ustawy o działalności leczniczej), przewidziały w umowie termin zapłaty dłuższy niż 30 dni, wierzyciel może żądać odsetek ustawowych po upływie 30 dni, liczonych od dnia spełnienia swojego świadczenia i doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, potwierdzających dostawę towaru lub wykonanie usługi, do dnia zapłaty, ale nie dłużej niż do dnia wymagalności świadczenia pieniężnego.


Natomiast gdy termin zapłaty nie został określony w umowie, wierzycielowi, bez wezwania, przysługują odsetki ustawowe, po upływie 30 dni, liczonych od dnia spełnienia swojego świadczenia do dnia zapłaty, ale nie dłużej niż do dnia wymagalności świadczenia pieniężnego.

 
Najważniejsza zmiana mówi o tym, że termin zapłaty określony w umowie nie może przekraczać 60 dni, liczonych od dnia doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, potwierdzających dostawę towaru lub wykonanie usługi, chyba że strony ustalą inaczej i pod warunkiem że ustalenie to nie jest sprzeczne ze społeczno-gospodarczym celem umowy i zasadami współżycia społecznego oraz jest obiektywnie uzasadnione, biorąc pod uwagę właściwość towaru lub usługi.

 
Odsetki przysługujące wierzycielowi


W transakcjach handlowych ( z wyłączeniem transakcji, w których dłużnikiem jest podmiot publiczny) wierzycielowi, bez wezwania, przysługują odsetki określone art. 56 § 1 Ordynacji podatkowej. Generalnie mogą być one wyższe, o ile założenie takie zostało przyjęte przez strony transakcji. Aby móc naliczyć odsetki muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki:


●     wierzyciel spełnił swoje świadczenie;

●     wierzyciel nie otrzymał zapłaty w terminie określonym w umowie albo wezwaniu.

 
Ważne!!! Aktualnie odsetki podatkowe wynoszą 11, 5%.

 
Zobacz: Faktura elektroniczna - czy skan faktury jest fakturą elektroniczną?

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »