| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Zawieszenie działalności na okres choroby

Zawieszenie działalności na okres choroby

Zawieszając działalność gospodarczą należy podać okres, przez który będzie ona zawieszona. Czy można zawiesić działalność na okres choroby?


Zatem zmian w zakresie informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej w CEIDG można dokonywać najpóźniej w dniu rozpoczęcia zadeklarowanego wcześniej okresu zawieszenia działalności. Art. 14a ust. 6 s.d.g. nie dopuszcza możliwości złożenia korekty ze skutkiem wstecznym.


Konkludując należy stwierdzić, że skuteczne zawieszenie to takie, które trwa co najmniej 30 dni, chyba, że przypada na pełny miesiąc luty danego roku kalendarzowego, wówczas minimalny okres zawieszenia działalności jest równy liczbie dni miesiąca lutego w danym roku. Jeżeli przedsiębiorca zgłosił zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, a przed upływem minimalnego okresu zawieszenia dokonał jej wznowienia, wówczas nie może być mowy o skutecznym zawieszeniu wykonywania działalności. Zaistniałą sytuację należy traktować tak, jakby przedsiębiorca w ogóle nie zawiesił działalności gospodarczej.


Jeżeli natomiast przedsiębiorca deklaruje zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej na okres krótszy niż 24 miesiące, np. 30 dni, 3 miesiące, a z upływem tego terminu nie wznowi wykonywania działalności, wówczas uznaje się, że przedłużył on zawieszenie wykonywania działalności. Takie przedłużenie może trwać do dnia złożenia przez przedsiębiorcę informacji o wznowieniu, zgodnie z art. 14a ust. 6 s.d.g., przed upływem 24 miesięcy okresu zawieszenia.


Jeżeli upłynie okres 24 miesięcy zawieszenia wykonywania działalności, a przedsiębiorca nie złoży informacji o wznowieniu najpóźniej w ostatnim dniu tego okresu, wówczas podlega wykreśleniu z CEIDG z urzędu w drodze decyzji ministra gospodarki, zgodnie z art. 35 ust. 2 pkt 3 s.d.g.


Zobacz: Jak amortyzować samochód osobowy w firmie?

Polecamy artykuły

Źródło:

Ministerstwo Gospodarki

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK