| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Jak chronić dobre imię firmy?

Jak chronić dobre imię firmy?

Firma, która została oczerniona w mediach może dochodzić roszczenia z tytułu naruszenia dóbr osobistych. W jaki sposób chronić dobre imię firmy?

W takim przypadku pozostaje rozważenie dochodzenia roszczeń z tytułu naruszenia dóbr osobistych, określonych w art. 23 i 24 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.).


Zgodnie z art. 23 k.c. dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.


Jak stanowi dalej art. 24 § 1 Kodeksu cywilnego ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności, aby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie.


Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. Jeżeli natomiast wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych (art. 24 § 2 KC).


Zobacz: Za 40 zł możesz uzyskać ochronę w relacjach z fiskusem


W razie naruszenia dobra osobistego sąd może przyznać temu, czyje dobro osobiste zostało naruszone, odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę lub na jego żądanie zasądzić odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez niego cel społeczny, niezależnie od innych środków potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia (art. 448 KC).

J
eśli więc w programach lokalnych mediów dochodzi do naruszania przez osoby trzecie dóbr osobistych przedsiębiorcy, takich jak np. cześć, wizerunek wówczas ma on możliwość przywrócenia stanu zgodnego z prawem poprzez wystąpienie do sądu z powództwem o ochronę tych dóbr.


Sąd może wówczas zobowiązać pozwanego dokonującego naruszeń do złożenia stosownych oświadczeń oraz żądania zadośćuczynienia pieniężnego lub zasądzenia sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.


Dochodzenie odszkodowania z tytułu naruszenia dóbr osobistych, powinno być skierowane do właściwego miejscowo sądu cywilnego.


Zobacz:
Jak przebiega przekształcanie spółki osobowej?

Źródło:

Ministerstwo Gospodarki

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Admiral Tax Ltd

Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK