| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Wszczęcie egzekucji przeciwko dłużnikowi

Wszczęcie egzekucji przeciwko dłużnikowi

Egzekucja przeciwko dłużnikom. Po wygranej sprawie przed sądem, przedsiębiorca powinien wszcząć postępowanie egzekucyjne, poprzez złożenie wniosku do komornika. Co powinien zawierać prawidłowo sporządzony wniosek o wszczęcie egzekucji?

Wniosek o wszczęcie egzekucji


Składając wniosek o wszczęcie egzekucji przeciwko dłużnikowi należy wskazać w nim świadczenie, które ma zostać spełnione oraz sposób dokonania egzekucji. Koniecznym warunkiem jest również dołączenie do wniosku tytułu wykonawczego, którym jest m.in. wyrok sądu opatrzony klauzulą wykonalności. Innymi tytułami wykonawczymi jest np. ugoda i nakaz zapłaty.


We wniosku należy podać jak najwięcej danych identyfikujących dłużnika. Chodzi tu przede wszystkim o takie dane jak dokładną nazwę/imię i nazwisko, adres zamieszkania lub siedziby, numer NIP, PESEL, REGON.


We wniosku wierzyciel wskazuje również sposób egzekucji długu. Do wyboru jest kilka sposobów, egzekucja może być bowiem przeprowadzona m.in. z ruchomości - np. samochodu, nieruchomości - budynku lub gruntu, konta bankowego czy wynagrodzenia. Podając we wniosku nieruchomość, w celu ułatwienia pracy komornikowi i przyspieszenia przez to odzyskania długu, warto podać jej położenie i numer księgi wieczystej.


Wierzyciel może w tym samym wniosku wskazać kilka sposobów egzekucji przeciwko temu samemu dłużnikowi. Ważne jest jednak to, że spośród kilku sposobów egzekucji wierzyciel powinien zastosować ten, który jest najmniej uciążliwy dla dłużnika.


Zobacz: Dziedziczenie firmy po śmierci właściciela


Należy również określić wysokość długu oraz odsetek od niego naliczonych.


We wniosku zawiera się dodatkowo informację o kosztach procesu oraz kosztach związanych z postępowaniem o nadanie klauzuli wykonalności. Również postępowanie egzekucyjne generuje oddzielne koszty.


Należy pamiętać, że do wniosku należy w formie załącznika dołączyć tytuł wykonawczy. Musi być to oryginalny dokument. Nie jest dozwolone dołączenie kserokopii.


Koszty postępowania egzekucyjnego


Koszty postępowania egzekucyjnego ponoszone są przez dłużnika. Jednak cześć stała opłaty egzekucyjnej oraz zaliczek jest pierwotnie wnoszona przez wierzyciela. Wszelkie inne koszty są ponoszone od razu przez dłużnika, a wspomniana opłata stała jest zwracana wierzycielowi przez dłużnika. Wszelkie koszty postępowania egzekucyjnego są ściągane prze komornika wraz z podstawowym roszczeniem.


Jeżeli wierzyciel był zwolniony z kosztów sądowych w trakcie trwania sprawy, to jest również zwolniony od dokonania części stałej opłaty i zaliczek. Zwolnienie od kosztów postępowania rozciąga się bowiem również na postępowanie egzekucyjne.


Dodatkowo wierzyciel może zlecić komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika. Poszukiwanie takie jest płatne, a koszty poszukiwania majątku ponosi wierzyciel. Od zlecenia na poszukiwanie majątku dłużnika komornik pobiera opłatę, która wynosi 3 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za każdą rozpoczętą godzinę poszukiwań.


Zobacz: Śmierć wspólnika spółki z o.o.

Polecamy artykuły

Autor:

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ASCS-Consulting Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK