REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najem czy dzierżawa - jak wybrać właściwą umowę

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
Sławomir Biliński
Emilia Bartkowiak

REKLAMA

Najem, dzierżawa to powszechny element życia gospodarczego, który dla dużej części obywateli i firm stał się istotnym źródłem przychodów. Fundamentalne znaczenie ma prawidłowa kwalifikacja zawartej umowy jako umowy najmu lub umowy dzierżawy. Wielu przedsiębiorców ma jednak problem z rozróżnieniem tych umów.

Co odróżnia najem od dzierżawy

REKLAMA

Umowę dzierżawy i umowę najmu reguluje Kodeks cywilny. Dzierżawę traktuje się jako odmianę umowy najmu, na co wskazuje art. 694 k.c. Dlatego stosuje się do niej odpowiednio przepisy o najmie. Podstawowa różnica między jedną a drugą umową dotyczy pobierania pożytków. Najemca nie ma do tego praw, a dzierżawca - tak. Pożytki mogą być dwojakiego rodzaju: naturalne (np. płody rolne) i cywilne (dochody, takie jak np. czynsz).

REKLAMA

Zatem aby zawierana przez strony umowa nabrała cech dzierżawy, należy w niej zamieścić obligatoryjnie zapis, na mocy którego osoba korzystająca z cudzej rzeczy (dzierżawca) będzie uprawniona także do pobierania pożytków. Brak takiego zapisu w zawartej umowie przesądza o zakwalifikowaniu jej jako stosunku najmu. Wzór takiego zapisu znajdą Państwo w umowie dzierżawy poniżej.

Należy także pamiętać, że nie wystarczy danej umowy nazwać umową dzierżawy, liczy się także cel jej zawarcia oraz sposób realizacji. Jest to ważne, bowiem w razie sporu sąd będzie przede wszystkim badał, jaki charakter miała dana umowa.

SŁOWNICZEK

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najem - umowa, na podstawie której wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas określony lub nieokreślony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz (określony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju) - art. 659 k.c.

Dzierżawa - umowa, na podstawie której wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania z niej pożytków przez wskazany czas, w zamian za co dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu określony czynsz. Czynsz ten może zostać określony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju lub też w ułamkowej części pożytków - art. 693 k.c.

PRZYKŁAD

Przedsiębiorca wydzierżawił magazyn. Jeżeli jego celem jest wyłącznie składowanie w nim produkowanych przez siebie wyrobów, nie będzie to umowa dzierżawy. Jeżeli z kolei jego celem będzie składowanie w magazynie towarów innych producentów, mamy do czynienia z umową dzierżawy.

Kiedy zawrzeć umowę najmu, a kiedy dzierżawy

Nie jest możliwe stworzenie zamkniętych katalogów rzeczy mogących być wyłącznie przedmiotem najmu lub wyłącznie przedmiotem dzierżawy, jednak w myśl przepisów zawartych w Kodeksie cywilnym jedynie przedsiębiorstwo jako zorganizowana całość może przynosić pożytki (a nie np. jedna maszyna). Przedmiotem dzierżawy mogą być przede wszystkim grunty rolne, przedsiębiorstwa (np. stacja benzynowa, hotel), zwierzęta dające pożytki naturalne (takie jak wełna, mleko, jaja), prawo polowania, prawo łowienia, papiery wartościowe, prawo do patentu czy wzoru użytkowego.

WAŻNE!

Dzierżawa może dotyczyć nie tylko nieruchomości, ale i całego przedsiębiorstwa.

Natomiast maszyny i urządzenia powinny być przedmiotem najmu, a nie dzierżawy, gdyż same nie przynoszą dochodu. Umowa najmu stanowi zatem podstawową formę oddania rzeczy do używania za wynagrodzeniem. Wypracowany przez najmowane maszyny i urządzenia dochód nie jest „pożytkiem”, lecz rezultatem działalności przedsiębiorstwa, którego są one tylko jednym z wielu elementów.

Więcej w Monitorze Księgowego - Zamów prenumeratę >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA