| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Upadłość może przynieść korzyści

Upadłość może przynieść korzyści

Ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa wydaje się być końcem firmy, która popadła w poważne kłopoty finansowe. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że dobrze przeprowadzona procedura upadłościowa chroni przed negatywnymi skutkami bankructwa i często pozwala na założenie nowej firmy.

Upadłość układowa może być prowadzona, jeżeli w drodze układu wierzyciele zostaną zaspokojeni w wyższym stopniu, niż zostaliby zaspokojeni w postępowaniu zakończonym likwidacją dłużnika. Okoliczność, że układ umożliwi w większym stopniu zaspokojenie wierzycieli, powinna zostać uprawdopodobniona, a więc musi być wysoce pewna. Pamiętać należy, że sąd nie jest związany żądaniem uczestnika w przedmiocie rodzaju postępowania upadłościowego. Może ogłosić upadłość likwidacyjną, mimo wnioskowania o ogłoszenie upadłości układowej. Do zachowań skutkujących brakiem możliwości zawarcia układu można zaliczyć np. podawanie przez dłużnika nieprawdziwych danych w pismach procesowych czy też utrudnianie pracy tymczasowego nadzorcy sądowego albo też utrudnianie wykonania postanowienia o zabezpieczeniu.

Ustawa dopuszcza możliwość zawarcia układu przewidującego zaspokojenie wierzycieli poprzez likwidację majątku upadłego (tzw. układ likwidacyjny).

Opcja postępowania układowego, która wydaje się być dla dłużnika bardziej korzystna ze względu na możliwość kontynuacji działalności, wymaga od niego samego sporo wysiłku. Chodzi głównie o pozyskanie przychylności wierzycieli. Dłużnik musi jeszcze przed złożeniem wniosku podjąć starania mające na celu przekonanie wierzycieli, że bardziej opłacalne będzie dla nich zawarcie układu. Dzięki niemu wierzyciele mogą otrzymywać spłaty systematyczne, choć jest to rozłożone w czasie.

Postępowanie likwidacyjne w odróżnieniu od postępowania układowego kończy się zakończeniem bytu prawnego dłużnika. Wydawać się może, że upadłość likwidacyjna będzie mniej korzystnym rozwiązaniem dla dłużnika. Należy jednak spojrzeć na to inaczej. Ten rodzaj upadłości powoduje, że po jego skutecznym zakończeniu dłużnik może rozpocząć nową działalność. Nowa firma nie będzie obciążona obowiązkiem systematycznego dzielenia się dochodami z wierzycielami, którzy zostaliby objęci układem. Minusem z pewnością jest automatyczne pozbawienie dłużnika wraz z ogłoszeniem upadłości możliwości zarządzania przedsiębiorstwem i jego majątkiem. W takim przypadku do zarządzania masą upadłościową sąd powołuje syndyka.

Z punktu widzenia wierzycieli upadłość likwidacyjna też wydaje się być bardziej korzystna. Sprzedaż majątku upadłego daje możliwość odzyskania chociaż części długów. Minusem w przypadku wszczęcia postępowania na ich wniosek są z pewnością koszty. Co prawda co do zasady ponosi je upadły, ale sąd może żądać od wierzyciela zaliczki na koszty postępowania pod rygorem odrzucenia wniosku.

Więcej w miesięczniku Twój Biznes - Zamów prenumeratę >>

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK