| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Zobacz kiedy wykonawca odpowie za błędy projektanta

Zobacz kiedy wykonawca odpowie za błędy projektanta

Wykonawca poniesie odpowiedzialność za szkodę powstałą wskutek błędu projektanta, jeśli wada projektu była ewidentna i łatwa do wykrycia.

Jeżeli dostarczona przez inwestora dokumentacja, teren budowy, maszyny lub urządzenia nie nadają się do prawidłowego wykonania robót albo jeżeli zajdą inne okoliczności, które mogą przeszkodzić prawidłowemu wykonaniu robót, wykonawca powinien niezwłocznie zawiadomić o tym inwestora.


To na wykonawcy spoczywa obowiązek sprawdzenia projektu oraz zawiadomienia inwestora o wykrytych wadach. Brak zawiadomienia inwestora o wadach projektu powoduje powstanie odpowiedzialności odszkodowawczej wykonawcy za szkody, które wynikły z jego zastosowania. Będzie to de facto odpowiedzialność za cudzy (projektanta) błąd.


Projekt stanowi integralną część umowy o roboty budowlane i wykonawca ma obowiązek sprawdzenia takiego projektu przed przystąpieniem do wykonywania robót ustalając jego kompletność oraz poprawność sporządzenia. Następnie wykonawca ma obowiązek dokonywania analizy projektu budowlanego podczas gromadzenia materiałów budowlanych. Zauważone odstępstwa od norm, takie jak np. nietypowe wymiary części budynków, w tym: stropów, ścian nośnych, czy też np. nietypowa grubość drutów stosowanych przy budowie, powinny być niezwłocznie zgłoszone inwestorowi. Zaniechanie zgłoszenia stanowi o niezachowaniu należytej staranności.


Podczas wykonywania robót budowlanych wykonawca powinien dokonywać analizy projektu w sposób bardziej szczegółowy niż ma to miejsce przed przystąpieniem do rozpoczęcia budowy, gdyż właśnie w trakcie wykonywania prac, wykonawca może bezpośrednio reagować na wszelkie nieprawidłowości projektu. Dostrzeżone błędy lub pojawiające się wątpliwości powinny być niezwłocznie zgłaszane.


Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego wykonawca nie ma obowiązku dokonywania we własnym zakresie szczegółowych obliczeń w celu wykrycia wady. Oznacza to, iż w przypadku, gdy do wykrycia wady potrzebne są wiadomości specjalne, wówczas wykonawca nie poniesie odpowiedzialności odszkodowawczej. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy projekt został przygotowany przez specjalistyczne biuro projektowe.


Gdyby obiekt uległ zniszczeniu lub uszkodzeniu wskutek wadliwości projektu, wykonawca może żądać umówionego wynagrodzenia lub jego odpowiedniej części, jeżeli uprzedził inwestora o niebezpieczeństwie zniszczenia lub uszkodzenia obiektu albo jeżeli pomimo zachowania należytej staranności nie mógł stwierdzić wadliwości projektu.


Podsumowując, należy zauważyć, iż wykonawca poniesie odpowiedzialność za bezkrytyczne kierowanie się projektem. Nie wyklucza to jednak odpowiedzialności autora projektu za szkody powstałe wskutek niewłaściwego wykonania umowy.

Kancelaria Prawna Skarbiec

 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK