| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Zawieszenie działalności według nowych przepisów

Zawieszenie działalności według nowych przepisów

Zmiany dotyczące zasad zawieszania działalności gospodarczej obowiązują od 1 lipca 2011 r. Najkrótszy okres zawieszenia obejmuje obecnie 30 dni.


Zmiany zostały wprowadzone nowelizacją ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, zwanej dalej sdg.

Obecnie okres zawieszenia wynosi nie mniej niż 30 dni, liczonych zgodnie z zasadami wskazanymi w Kodeksie postępowania administracyjnego. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest zawieszenie działalności na okres 1 miesiąca, przypadające w lutym - wówczas minimalny okres zawieszenia wynosi tyle, ile dni obejmuje ten miesiąc w danym roku kalendarzowym (art. 14a sdg).

Przykład

Firma Natalii K. od ponad roku nie zatrudnia żadnych pracowników. Natalia K. złożyła w urzędzie gminy wniosek o zawieszenie działalności od 19 września 2011 r. Minimalny okres zawieszenia, obowiązujący przedsiębiorcę, wynosi obecnie 30 dni. Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego, jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu. A zatem Natalia K. może złożyć wniosek o wznowienie wykonywania działalności nie wcześniej niż od 20 października br. Licząc 30-dniowy termin nie należy bowiem uwzględniać pierwszego dnia zawieszenia (19 września). Termin 30-dniowy upływa z końcem ostatniego dnia wyznaczonej liczby dni (19 października).

Obowiązek ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego osoby prowadzącej działalność gospodarczą nadal jest wyłączony od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej. Nadal również działalność może zawiesić wyłącznie ten przedsiębiorca, który nie zatrudnia żadnych pracowników.

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wprowadza również zmiany korzystne dla osób, które prowadzą działalność w charakterze wspólnika spółki cywilnej i są wspólnikami w kilku spółkach tego rodzaju. Dotychczas zawieszenie działalności takiego przedsiębiorcy było możliwe jedynie w sytuacji, gdy zawiesił on działalność we wszystkich spółkach cywilnych, w których uczestniczy. Obecnie może zawiesić działalność we wszystkich spółkach cywilnych, ale również w jednej lub kilku spośród nich - dowolnie przez siebie wybranych.

Nadal jednak możliwość zawieszenia działalności przez wspólnika spółki cywilnej uwarunkowana jest zawieszeniem działalności również przez wszystkich pozostałych wspólników tej spółki.

WAŻNE!

Wspólnik spółki cywilnej nie może zawiesić swojej działalności, jeżeli jednocześnie nie zawieszą jej wszyscy pozostali wspólnicy spółki.

Joanna Stolarska

Podstawa prawna:

• art. 1 ustawy z 13 maja 2011 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 131, poz. 764),

• art. 14a, 26 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2010 r. nr 220, poz. 1447 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK