REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są skutki upadłości dla wspólnika upadłego

Maurycy Organa
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jestem przedsiębiorcą produkującym zawiasy. Współpracuję ze spółką będącą dużym producentem drzwi. Spółka ta jest moim głównym odbiorcą. Jakiś czas temu mój odbiorca miał problemy z płatnościami. Wtedy zamiast ceny za sprzedane zawiasy otrzymałem udziały w tej spółce (spółce z o.o.) – 11% udziałów. Dostawy zawiasów dla tej firmy to 95% mojej produkcji. Wczoraj dowiedziałem się, że sąd ogłosił upadłość likwidacyjną tej spółki. Jednocześnie syndyk wezwał mnie do zwrotu wszystkich kwot, które otrzymałem od spółki w okresie 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Pieniądze, które w tym czasie otrzymałem od spółki, były zapłatą za wykonane przeze mnie zawiasy. Czy syndyk ma rację, nakazując mi zwrot tych kwot? Jak mam teraz postąpić?

rada

REKLAMA

1. Syndyk ma rację, będzie Pan musiał zwrócić pieniądze, które otrzymał Pan od upadłego.

2. Jeżeli wykonane przez Pana zawiasy nie zostały jeszcze wykorzystane/sprzedane przez upadłego, może Pan domagać się ich zwrotu.

3. Będzie Pan mógł zgłosić swoją wierzytelność do sądu upadłościowego tak jak inni wierzyciele upadłego.

uzasadnienie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jedną z naczelnych zasad prawa upadłościowego jest zapewnienie możliwie równomiernego zaspokojenia wierzycieli należących do tej samej kategorii. Doświadczenie życiowe wskazuje, że transakcje z niektórymi grupami osób dokonywane przez upadłego mogą naruszać tę zasadę równego traktowania. Do tych osób należą między innymi wspólnicy upadłego.

Wpływ upadłości na transakcje ze wspólnikiem

Transakcje upadłego ze wspólnikiem przeprowadzone w okresie sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości są bezskuteczne, i to z mocy prawa (art. 128 § 2 Prawa upadłościowego). Jest to duże ułatwienie dla syndyka. Syndyk nie musi bowiem prowadzić jakiegokolwiek postępowania przeciwko upadłemu/wspólnikowi upadłego. Nie musi też uzasadniać, czy transakcje pomiędzy upadłym a wspólnikiem miały rynkowy, czy też nierynkowy charakter. Transakcje takie nie są po prostu uznawane za prawnie skuteczne w stosunku do upadłego (w imieniu którego w trakcie postępowania upadłościowego działa syndyk).

Zagrożenia (-)

Wspólnik upadłego musi oddać wszystkie kwoty otrzymane od upadłego w ciągu 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o upadłość. Czynności prawne upadłego ze wspólnikiem dokonane w terminie 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości są bowiem prawnie bezskuteczne.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Upadły sprzedał wspólnikowi maszynę dziewiarską. Cena sprzedaży została ustalona w publicznym przetargu i miała być zapłacona w 12 równych miesięcznych ratach. Umowa nie będzie uznana za bezskuteczną, gdyż została zawarta rok przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości sprzedającego. Sama zapłata ceny nie jest czynnością prawną, a jedynie czynnością faktyczną. Zapłata nie może być więc uznana za bezskuteczną.

W przypadku gdy określona czynność prawna jest bezskuteczna z mocy prawa, kontrahent upadłego jest zobowiązany zwrócić upadłemu wszystko to, co otrzymał od upadłego. Syndyk będzie więc od Pana dochodził zwrotu kwot wymienionych w pytaniu. Dochodzenie zwrotu tych kwot nie zależy od dobrej, czy też złej woli syndyka. Jest to jego ustawowy obowiązek. Syndyk musi dochodzić wszystkich wierzytelności upadłego.

Zwrot towaru

Nie jest Pan całkowicie pozbawiony możliwości ochrony swoich praw. Jeżeli wykonane przez Pana zawiasy nadal znajdują się w zakładzie upadłego, może Pan domagać się ich wydania na podstawie art. 134 Prawa upadłościowego. Warunkiem jest, aby zawiasy znajdowały się jeszcze w posiadaniu upadłego oraz nie zostały połączone z innymi składnikami majątku upadłego, np. z drzwiami. Zakładając, że upadły zasadniczo zamawiał od Pana zawiasy na bieżąco, bardzo prawdopodobne jest, iż zawiasów sprzedanych przez Pana w ostatnich sześciu miesiącach przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości będzie niewiele. Ten środek ochrony prawnej raczej nie zapewni więc Panu zbyt daleko idącej ochrony.

WAŻNE!

Kontrahent upadłego może żądać zwrotu świadczeń spełnionych na rzecz upadłego, jeżeli są one jeszcze oddzielone od innych składników majątku upadłego.

Zgłoszenie wierzytelności do masy upadłości

Innym środkiem prawnym, który może Pan wykorzystać, jest prawo zgłoszenia przez Pana wierzytelności do masy upadłości na tej samej zasadzie, na jakiej zgłoszenia zamieszczają wszyscy inni wierzyciele upadłego. Wysokość zgłoszonej przez Pana wierzytelności to cena sprzedaży zawiasów, którą powinien Pan otrzymać. Jest to kwota, którą otrzymał Pan od upadłego, a następnie zwrócił syndykowi na jego żądanie. Oczywiście szanse zaspokojenia Pana roszczeń będą zależały od wielu okoliczności, a przede wszystkim od ogólnej wartości wszystkich długów obciążających upadłego oraz od ceny uzyskanej przez syndyka ze sprzedaży majątku upadłego.

• art. 128 § 2, art. 134 ustawy z 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze - Dz.U. Nr 60, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 191, poz. 1484

Maurycy Organa

radca prawny, syndyk licencjonowany

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA