| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców

Kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców

Kryzys na poważnie zmobilizował polityków do pochylenia się nad likwidacją barier utrudniających życie przedsiębiorcom.


Pakiet antykryzysowy nie zakończył planowanych działań rządu na rzecz wsparcia i ułatwienia funkcjonowania przedsiębiorców. Kolejne zmiany prawa mają wejść w życie jeszcze w tym roku lub na początku przyszłego.

Chociaż firmy na razie nie korzystają powszechnie z pakietu antykryzysowego, przewidującego m.in. dopłaty do pensji pracowników i możliwość skrócenia czasu pracy lub wysłania na urlopy postojowe, to rząd już planuje kolejne rozwiązania ułatwiające życie przedsiębiorcom.

W Sejmie jest już rządowy projekt ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczej, której celem ma być wzmocnienie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego i przeciwdziałanie zatorom płatniczym. Ustawa rozszerza m.in. katalog osób uprawnionych do umieszczania danych o dłużnikach w Biurze Informacji Gospodarczej (m.in. o osoby fizyczne) oraz tytułów prawnych upoważniających do zamieszczenia informacji (m.in. umowa o przewóz osób i bagażu, umowa o dostarczanie energii, wody, wywóz nieczystości itd.). Dane o dłużniku przedsiębiorca będzie mógł przekazywać do Biura Informacji Gospodarczej, gdy wierzytelność jest wyższa niż 500 zł i upłynie 60 dni od daty wymagalności zobowiązania. W czerwcu odbyło się już pierwsze czytanie projektu, więc najprawdopodobniej zostanie on uchwalony i zacznie obowiązywać jeszcze w tym roku albo na początku przyszłego.

Po pierwszym czytaniu jest także projekt ustawy o szczególnych zasadach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa. Wprowadza on osobistą odpowiedzialność majątkową urzędników, i to zarówno za umyślne, jak i nieumyślne naruszenie prawa. Za umyślne naruszenie prawa odpowiedzialność urzędnika będzie nieograniczona, a w razie konieczności wypłacenia poszkodowanemu obywatelowi odszkodowania urzędnik będzie musiał zwrócić jego równowartość Skarbowi Państwa. Jeżeli naruszenie będzie nieumyślne, urzędnik będzie odpowiadał do określonej kwoty. Karane będzie zarówno działanie naruszające prawo, jak i zaniechanie. Rząd zgłaszał do projektu uwagi, które miały być poprawione w toku prac parlamentarnych. Toczą się one już od stycznia w komisjach sejmowych.

Na przyjęcie przez rząd czekają kolejne, ważne dla przedsiębiorców, projekty. Są to m.in. projekty ustaw o:

1) podpisach elektronicznych,

2) działalności usługowej,

3) odpowiedzialności podmiotów zbiorowych,

4) systemie oceny zgodności.

Nowa ustawa o podpisach elektronicznych ma przede wszystkim wprowadzić nowe rodzaje podpisu elektronicznego, w tym także takie, które będzie mogła składać osoba prawna.

Ustawa o działalności usługowej ma wprowadzić ułatwienia dla wszystkich podmiotów podejmujących i wykonujących działalność gospodarczą w Polsce, a nie tylko - jak sugeruje nazwa - dla usługodawców. Przede wszystkim ma wprowadzić instytucję domniemania zgody administracji publicznej, która oznacza, że jeżeli urząd nie wyda decyzji w sprawie w terminie przewidzianym prawem, będzie to traktowane jako zgoda. Ustawa ma wprowadzić także pojedyncze punkty kontaktowe dla przedsiębiorców, w których będzie można załatwiać wszystkie sprawy rejestracyjne i informacyjne. Projekt gwarantuje także wdrożenie swobodnego świadczenia usług transgranicznych.

Ograniczenie odpowiedzialności spółek przewiduje projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (ewentualne przewidziane w tym projekcie rozwiązania zostaną włączone do projektu ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców). Przede wszystkim niższe mają być kary dla spółek, a także wzmocnione prawo do obrony, poprzez przyznanie osobom prawnym prawa do skargi kasacyjnej.

Zapewnić przedsiębiorcom swobodny przepływ towarów objętych prawem unijnym w szerszym niż dotąd zakresie ma nowelizacja ustawy o systemie oceny zgodności. Ma ona także poprawić zasady:

• udzielania akredytacji,

• działania systemu kontroli wyrobów

• kontroli produktów importowanych z krajów trzecich pod kątem nowych przepisów UE.

Ponadto rząd planuje przyjęcie dokumentu pt. 'Zasady przeprowadzania konsultacji', który wprowadzi jasne reguły zasięgania opinii partnerów społecznych, m.in. przedsiębiorców.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Twój Biznes

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK