| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców

Kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców

Kryzys na poważnie zmobilizował polityków do pochylenia się nad likwidacją barier utrudniających życie przedsiębiorcom.

Własne plany legislacyjne, ułatwiające życie przedsiębiorcom, ma także Ministerstwo Gospodarki. Resort przygotował przede wszystkim projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, która jest nazywana 'ustawą wielkie sprzątanie'. Jak twierdzi MG, jest to najobszerniejsza, o największym zakresie zmian ustawa z pakietu na rzecz przedsiębiorców o charakterze deregulacyjnym, dereglamentacyjnym i derogacyjnym. Jej głównym zadaniem będzie zwiększenie obszaru wolności gospodarczej i uproszczenie przepisów prawa. Ustawa ma:

• usunąć zbędne zezwolenia i licencje na prowadzenie działalności gospodarczej;

• zlikwidować niepotrzebne wymagania biurokratyczne, m.in. we wszystkich przypadkach, gdy względy bezpieczeństwa lub przepisy międzynarodowe nie nakładają konieczności składania zaświadczenia, wystarczające będzie oświadczenie obywatela o spełnieniu określonego obowiązku prawnego czy faktycznego;

• wprowadzić instytucje 'rozszerzonego jednego okienka';

• zwiększyć dostęp do wykonywania zawodów regulowanych, w tym zawodów zaufania publicznego.

Ustawa ma zmienić ponad 100 ustaw.

Kolejnym ważnym projektem, który został przygotowany w MG i czeka na decyzję rządu, jest ustawa o systemie promocji gospodarczej. Ma ona wzmocnić konkurencyjność firm i polskiej gospodarki poprzez poprawę wizerunku wśród partnerów międzynarodowych oraz wesprzeć przedsiębiorców w ich staraniach o wejście na rynki zagraniczne. Ustawa ma m.in. stworzyć system doradztwa dla przedsiębiorców planujących wejść na rynki międzynarodowe.

W MG trwają też prace nad przygotowaniem projektu ustawy racjonalizującej i konsolidującej działalność instytucji kontrolnych. Ma ona zlikwidować zbędne instytucje kontrolne oraz skonsoliduje te, których kompetencje i zadania się pokrywają.

Pakiet działań antykryzysowych przygotowało także Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Jego działania skupiły się przede wszystkim na ułatwieniu przedsiębiorcom korzystania z funduszy unijnych. Resort rozwoju regionalnego już uprościł zasady udzielania zaliczek na projekty unijne i rozszerzył, m.in. o przedsiębiorców, katalog beneficjentów do nich uprawnionych.

W MRR powstają także wytyczne mające na celu standaryzację procedur pozyskiwania środków z UE, dzięki czemu łatwiej będzie starać się o środki z różnych programów operacyjnych. Wprowadzona ma być m.in. standaryzacja sposobu i szybkości realizacji procedur związanych z pozyskiwaniem środków unijnych. Skrócony i ujednolicony zostanie też termin rozpatrywania wniosków beneficjentów i rozliczania projektów. Dzięki temu zmniejszy się czas pomiędzy wypłatą środków z budżetu na rzecz projektodawcy a ich zwrotem z Komisji Europejskiej.

Planowane są kolejne ułatwienia w zakresie zaliczek. Nie będzie trzeba czekać na kolejną transzę, bo środki będą przekazywane zaraz po rozliczeniu wcześniejszej zaliczki.

Ważne ułatwienia przewidziano także dla małych i średnich firm. Przede wszystkim mniej rygorystycznie będzie przestrzegana zasada niepełnego dofinansowywania ze środków unijnych projektów, które generują dochód. Było to niekorzystne zwłaszcza dla przedsiębiorców, których przedsięwzięcia z reguły miały na siebie zarabiać. Obecnie dotacja unijna nie będzie zmniejszana w przypadku projektów o wartości do 1 mln euro. Ponadto całkowicie z tego obowiązku zwolniono beneficjentów starających się o środki z Europejskiego Funduszu Społecznego. Oznacza to, że otrzymają dofinansowanie projektów w pełnym, możliwym wymiarze (maksymalnie 85%).

Ważna, korzystna zmiana dla przedsiębiorców przygotowana w MRR dotyczy możliwości rozpoczęcia prac związanych z realizacją projektu współfinansowanego z UE już po złożeniu wniosku o przyznanie pomocy. Wcześniej do realizacji projektu mógł przystąpić dopiero po uzyskaniu potwierdzenia o uzyskaniu wsparcia.

Anna Wiśniewska

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Twój Biznes

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK