| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Przeklasyfikowanie rodzajów działalności PKD 2007 w KRS - do 31 grudnia 2009 r.

Przeklasyfikowanie rodzajów działalności PKD 2007 w KRS - do 31 grudnia 2009 r.

Do 31 grudnia 2009 r. przedsiębiorcy mają obowiązek aktualizacji przedmiotu działalności w rejestrze przedsiębiorców na zgodny z Polską Klasyfikacją Działalności 2007 (PKD 2007). Jak dokonać przeklasyfikowania rodzajów działalności – poniżej instrukcja na przykładzie spółki jawnej.


Zasady funkcjonowania spółki jawnej określają art. 22-85 k.s.h. Przede wszystkim umowa spółki jawnej powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności. Powinna zawierać firmę i siedzibę spółki, określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika oraz ich wartość, przedmiot działalności spółki i czas jej trwania, jeśli jest oznaczony. Przepisy Kodeksu spółek handlowych nie wymagają, aby w samej umowie spółki przedmiot działalności został określony ściśle według PKD. Wystarczające jest samo określenie w umowie rodzaju prowadzonej działalności.

Zgłoszenie spółki do KRS - rejestru przedsiębiorców powinno zawierać m.in. przedmiot działalności spółki. Wszelkie zmiany w tym zakresie należy zgłaszać sądowi rejestrowemu.

Wniosek o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców powinien być podpisany przez osoby uprawnione do reprezentacji zgodnie z wpisem do KRS, bądź też przez pełnomocnika ustanowionego przez te osoby. W tym ostatnim przypadku należy do wniosku o zmianę wpisu załączyć pełnomocnictwo oraz uiścić od niego opłatę skarbową.

1 stycznia 2008 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). PKD wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów z 2 stycznia 2004 r. można stosować nie dłużej niż do 31 grudnia 2009 r. Oznacza to, że podmioty podlegające obowiązkowi wpisu do rejestru są obowiązane zgłosić w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) zmiany klasyfikacji działalności zgodnie z PKD 2007.

W zależności od tego, w jaki sposób w umowie spółki określony został przedmiot działalności, konieczna będzie odpowiednio zmiana umowy spółki w części dotyczącej przedmiotu działalności przed złożeniem do sądu rejestrowego wniosku o zmianę wpisu, bądź też złożenie w sądzie rejestrowym wniosku o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców wraz z załączeniem umowy spółki w dotychczasowym brzmieniu. Oznacza to, że jeżeli w umowie spółki przedmiot działalności został określony ściśle według PKD 2004, to należy zmienić umowę spółki w części dotyczącej przedmiotu jej działalności. Jeżeli jednak w umowie wskazano jedynie rodzaj działalności bez wskazywania numerów PKD, nie ma konieczności zmiany umowy spółki. Spółka ma jednak nadal obowiązek dokonać zmiany PKD w KRS.

WAŻNE!

Jeżeli w umowie spółki przedmiot działalności został określony ściśle według PKD 2004, to należy zmienić umowę spółki w części dotyczącej przedmiotu jej działalności. Jeżeli jednak w umowie wskazano jedynie rodzaj działalności bez wskazywania numerów PKD, nie ma konieczności zmiany umowy spółki.

Kodeks spółek handlowych nie reguluje kwestii zmiany umowy w trakcie trwania spółki. Jednak z zawartych w nim przepisów i charakteru spółki jawnej jako spółki osobowej można wywnioskować, że zmiana umowy wymaga zgody wszystkich wspólników. Zmiany umowy spółki należy dokonać przez sporządzenie aneksu do umowy w formie pisemnej.

PRZYKŁAD

Jan Olczak oraz Edyta Król i Lidia Medres prowadzą piekarnię pod firmą Zakład Piekarski Olczak i Wspólnicy Spółka Jawna.

W umowie spółki przedmiot działalności został wskazany ściśle według PKD 2004 w następujący sposób:

§ 7. Przedmiotem działalności spółki jest:

1) produkcja pieczywa (PKD 15.81.A);

2) produkcja wyrobów ciastkarskich świeżych (PKD 15.81.B);

3) produkcja wyrobów piekarskich i ciastkarskich o przedłużonej trwałości (PKD 15.82.Z).

Uwaga!

Jeżeliby w tej samej spółce w umowie jako przedmiot działalności wskazano ogólnie rodzaj działalności, bez wskazywania numerów PKD:

„§ 7. Przedmiotem działalności spółki jest produkcja pieczywa i ciastek oraz ciast i innych wyrobów cukierniczych o przedłużonej trwałości.”,

to spółka nie musiałaby dokonywać zmian w umowie spółki. Nadal jednak konieczne byłoby dokonanie zmiany wpisu przedmiotu działalności na zgodny z PKD 2007 w rejestrze przedsiębiorców.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK