| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Zmiany w prawie upadłościowym i naprawczym

Zmiany w prawie upadłościowym i naprawczym

2 maja 2009 r. weszły w życie zmiany w prawie upadłościowym i naprawczym. W uzasadnieniu do projektu nowelizacji ustawy przyznano, że kilkuletni okres obowiązywania przepisów upadłościowych pozwolił na ocenę ich funkcjonowania w praktyce oraz ustalenie, które z rozwiązań nie sprawdziły się oraz wymagają korekt, jak też które przepisy wywołują wątpliwości przy interpretacji z tego względu, że są niewłaściwie sformułowane lub sprzeczne. Nowelizacja ma za zadanie uprościć procedury upadłościowe i przyspieszyć je.

Artykuł 236 p.u.n. stanowi, że wierzyciel osobisty upadłego, który chce uczestniczyć w postępowaniu upadłościowym, jeżeli niezbędne jest ustalenie jego wierzytelności, powinien w

terminie oznaczonym w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości zgłosić sędziemu-komisarzowi swoją wierzytelność. Czyli od aktywności wierzycieli zależy, czy będą uczestniczyć w procedurach upadłościowych. Obowiązuje tu zasada „nie zgłosiłeś swoich długów nie będą spłacone”. Było jednak od niej wiele wyjątków. Nie trzeba było przed 2 maja 2009 r. zgłaszać sędziemu-komisarzowi wierzytelność, które mieli:

• pracownicy upadłego,

• wierzyciele, którym przysługiwały należność z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci, jeżeli w dokumentach upadłego znajdowały się tytuły egzekucyjne lub inne bezsporne dokumenty, z których wynikał obowiązek ich zapłaty,

• wierzyciele, których wierzytelność została stwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądowym lub ostateczną decyzją administracyjną, wydanymi po ogłoszeniu upadłości.

Wierzytelności te były umieszczane na liście z urzędu. Sama konieczność przeczesania dokumentacji spółki w celu sprawdzenia, czy są w niej dowody istnienia długów umieszczanych na liście wierzytelności z urzędu wydłużała przebieg upadłości. Po nowelizacji tylko wierzytelności pracownicze są z urzędu umieszczane na liście wierzytelności.

Jeżeli wierzytelność została zgłoszona przez wierzyciela po upływie terminu wyznaczonego do zgłaszania wierzytelności, bez względu na przyczynę opóźnienia, czynności już dokonane w postępowaniu upadłościowym są skuteczne wobec tego wierzyciela. Uznaną wierzytelność wierzyciela uwzględnia się tylko w planach podziału funduszów masy upadłości sporządzonych po jej akceptacji. Jeżeli jednak wierzytelność zgłoszono po zatwierdzeniu ostatecznego planu podziału funduszów masy upadłości, pozostawia się ją bez rozpoznania. Te reguły nie zostały zmienione. Zmiana polega na czymś innym. Dla uniknięcia długotrwałych sporów wreszcie wprost zapisana w odniesieniu do postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu reguły, że zgłoszenie wierzytelności po terminie nie wstrzymuje czynności postępowania, nie jest przeszkodą do odbycia zgromadzenia wierzycieli i przyjęcia układu. Jeżeli do dnia przyjęcia układu nie zostało wydane prawomocne postanowienie sędziego-komisarza dotyczące uzupełnienia listy wierzytelności, postępowanie w tej sprawie podlega umorzeniu. Ta nowość w prawie ma na celu ograniczenie opóźnień w przeprowadzeniu postępowania z możliwością zawarcia układu tylko dlatego, że któryś z wierzycieli zgłosił swą wierzytelność po terminie. Ze zmianami w tym zakresie skorelowane są zmiany w przepisach o sporach co do wierzytelności wpisanych na listach wierzytelności.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK