| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Zmiany w przepisach dotyczących działalności gospodarczej

Zmiany w przepisach dotyczących działalności gospodarczej

Na przełomie 2008 i 2009 r. weszły w życie nowelizacje następujących ustaw: o prawie upadłościowym, o zastawie rejestrowym, kodeks cywilny, o prawie dewizowym, o funduszach inwestycyjnych, o ofercie publicznej i o ewidencji ludności.

4. Możliwość zabezpieczenia więcej niż jednej wierzytelności

W nowym stanie prawnym zastaw rejestrowy może zabezpieczać więcej niż jedną wierzytelność, jeśli przysługują jednemu wierzycielowi i wynikają z zawartych umów. Wierzytelności muszą być określone w umowie zastawniczej. Umowa zastawnicza jest zawierana w formie pisemnej i składana do akt rejestrowych w sądzie rejestrowym, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba zastawcy.

Nie obowiązują już przepisy o szczególnej formie w przypadku zbycia praw. Wystarczające jest zachowanie w każdym przypadku formy pisemnej umowy zastawniczej pod rygorem nieważności, także w przypadku ustanowienia zastawu na udziałach w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. dla których zbycia wymagana była uprzednio forma pisemna z podpisami notarialnie poświadczonymi (zgodnie z art. 180 k.s.h.).

5. Załączniki do wniosku o wpis zastawu

Możliwe jest złożenie wniosku z załączoną umową, z której wynika nabycie przedmiotu zastawu wraz z zastawem rejestrowym, nabycie udziału we współwłasności przedmiotu zastawu lub nabycie wierzytelności zabezpieczonej zastawem rejestrowym bądź jej części.

6. Jeden sposób oznaczania wysokości wierzytelności

Dotychczas strony oznaczały w umowie zastawniczej wysokość wierzytelności, a w przypadku wierzytelności przyszłej lub warunkowej - najwyższą sumę zabezpieczenia.

Nowelizacja uprościła te zasady i wprowadziła jeden system. Strony w umowie zastawniczej muszą określić najwyższą sumę zabezpieczenia i oznaczyć stosunek prawny, z którego wierzytelność wynika.

7. Zmiana definicji przedmiotu zastawu

Przedmiotem zastawu rejestrowego mogą być rzeczy ruchome i zbywalne prawa majątkowe, z wyjątkiem praw mogących być przedmiotem hipoteki, wierzytelności, na których ustanowiono hipotekę oraz statków morskich i statków w budowie mogących być przedmiotem hipoteki morskiej.

Zastaw rejestrowy może być ustanowiony także wówczas, gdy zastawca nabędzie przedmiot zastawu w przyszłości. Obciążenie zastawem rejestrowym takiego przedmiotu zastawu staje się skuteczne z chwilą jego nabycia przez zastawcę.

Jeżeli umowa zastawnicza nie stanowi inaczej, zastaw rejestrowy obejmuje rzeczy, prawa lub składniki zbioru rzeczy lub praw, które weszły w miejsce pierwotnego przedmiotu zastawu jako ich surogat, chyba że zmiana przedmiotu zastawu rejestrowego powoduje pokrzywdzenie zastawnika. Zmieniony przedmiot zastawu rejestrowego ujawnia się w rejestrze zastawów na wniosek zastawcy lub zastawnika. Zastaw rejestrowy obejmuje także przysługujące zastawcy roszczenia o odszkodowanie z tytułu utraty, zniszczenia, uszkodzenia lub obniżenia wartości przedmiotu zastawu rejestrowego.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KSP Legal & Tax Advice

Tworzymy rozwiązania dla biznesu. Zespół Doradztwa Podatkowego. Obsługa prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK