| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Zasady handlu w Internecie

Zasady handlu w Internecie

Przedsiębiorca, który chce prowadzić sklep internetowy, powinien zamieścić regulamin na jego stronie. Dzięki temu kupujący będzie wiedział m.in. w jaki sposób zapłacić za towar oraz jak złożyć reklamację w przypadku nabycia wadliwego towaru.

Jeśli natomiast pojawią się wątpliwości co do miejsca zawarcia umowy, wówczas przyjmuje się, że została ona zawarta w miejscu otrzymania przez składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu, a jeżeli dojście do składającego ofertę oświadczenia nie jest wymagane albo oferta jest składana w postaci elektronicznej - w miejscu zamieszkania albo w siedzibie składającego ofertę w chwili zawarcia umowy (art. 70 § 2 k.c.).

zapamiętaj

W razie wątpliwości za miejsce zawarcia umowy zostanie uznane miejsce zamieszkania internauty.

Co do zasady, umowa zawarta pomiędzy dwiema osobami, które mają miejsce zamieszkania w Polsce podlegać będzie prawu polskiemu. Sytuacja komplikuje się w przypadku, gdy każdy z uczestników transakcji pochodzi z innego kraju. Wówczas mogą pojawić się wątpliwości (gdy nie wskazano prawa właściwego do oceny zawartej umowy), jak ocenić uprawnienia przysługujące każdej ze stron dotyczące np. odstąpienia od umowy lub możliwość skorzystania z przepisów dotyczących wad oświadczeń woli. Takie sytuacje nie powinny raczej występować, w przypadku działalności internetowej polskich przedsiębiorców. Sprzedający przez Internet są bowiem zobowiązani do umieszczenia informacji dotyczących m.in. adresów elektronicznych, imienia i nazwiska, miejsca zamieszkania i adresu albo nazwy firmy oraz siedziby i adresu usługodawcy. Przedsiębiorca, który nie podaje wskazanych informacji, ewentualnie umieszcza fałszywe lub niepełne dane, podlega karze grzywny (art. 23 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną).

Umowa w formie elektronicznej może zostać zawarta z bezpiecznym podpisem elektronicznym lub bez tego rodzaju podpisu. Pierwszy sposób jest równoważny z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej z własnoręcznym podpisem (art. 5 ust. 2 ustawy z dnia18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym; Dz.U. nr 130, poz. 1450 z późn. zm.).

Podpis elektroniczny oznacza dane w postaci elektronicznej, które wraz z innymi danymi, do których zostały dołączone lub z którymi są logicznie powiązane, służą do identyfikacji osoby składającej podpis elektroniczny. Natomiast bezpieczny podpis elektroniczny to podpis elektroniczny, który spełnia dodatkowo następujące warunki:

• jest przyporządkowany wyłącznie do osoby składającej ten podpis,

• jest sporządzany za pomocą podlegających wyłącznej kontroli osoby składającej podpis elektroniczny bezpiecznych urządzeń służących do składania podpisu elektronicznego i danych służących do składania podpisu elektronicznego,

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK