| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Jak założyć małą firmę budowlaną

Jak założyć małą firmę budowlaną

Założenie firmy zajmującej się budową domów jednorodzinnych nie jest zbyt kosztowne. Na razie tego typu firmy w najmniejszym stopniu odczuwają kryzys w budownictwie. Aby budować domy, nie trzeba mieć żadnych certyfikatów i pozwoleń.


To nie jest najlepszy moment na otwieranie firmy budowlanej. Jeszcze rok temu każda osoba rozpoczynająca tego typu działalność korzystała z niewielkiej konkurencji na rynku. W zasadzie każdy mógł liczyć na znalezienie pracy. Dzisiaj sytuacja wygląda inaczej. Deweloperzy nie rozpoczynają nowych inwestycji mieszkaniowych i zapowiadają zwolnienia. Z zagranicy zaczynają wracać fachowcy. W związku z tym jest nadpodaż firm budowlanych, która będzie jeszcze większa, gdy zatrudniać przestaną inwestorzy indywidualni, budujący na własne potrzeby. Już teraz mają oni kłopoty z uzyskaniem kredytu w banku.

Oczywiście ci, którzy chcą zbudować sobie dom, nadal twierdzą, że trudno o dobrego fachowca, ale sytuacja w porównaniu z tą sprzed roku czy dwóch jest zupełnie różna. W tej chwili na pracę mogą liczyć głównie firmy, mające dobre referencje i mogące pochwalić się wykonaniem kilku inwestycji.

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Usługi budowlane może świadczyć każda osoba. Nie są wymagane żadne zezwolenia, nie trzeba mieć ukończonej szkoły budowlanej czy specjalnych kursów. Firmę budowlaną może założyć inżynier budownictwa, ale też osoba po zawodówce budowlanej lub samouk, który posiadł tylko praktyczne umiejętności niezbędne na budowie. Odpowiednie wykształcenie jednak coraz częściej ułatwia znalezienie pracy.

Aby założyć firmę budowlaną, trzeba udać się do urzędu miasta lub gminy i zarejestrować działalność gospodarczą. Warto pamiętać, aby w tym zgłoszeniu zapisać możliwie szeroki zakres działalności gospodarczej.

- Kiedyś wpisywało się roboty budowlane i to wystarczało, ale dzisiaj wymagane jest wpisanie specjalnych kodów odpowiadających konkretnym usługom - mówi Zbigniew Bachman z Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa.

Te wymagania wzięły się stąd, że przy wystawianiu faktury przedsiębiorca musi podawać każdorazowo kod usługi, za jaką pobiera wynagrodzenie. Jeśli przy rejestracji wpiszemy za mały zakres wykonywanych prac, będziemy musieli bardzo często aktualizować nasze zgłoszenie, dopisując do niego kolejne usługi. A każda taka zmiana to wydatek 50 zł, nie licząc oczywiście straconego czasu.

Poza rejestracją w urzędzie gminy konieczne jest też zgłoszenie działalności do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i do urzędu skarbowego. Cała procedura rejestracji firmy, zależnie od regionu, może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni.

- Założenie firmy nie kosztowało mnie wiele, w sumie było to ok. 500 złotych - mówi pan Piotr, od roku prowadzący małą firmę budowlaną.

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie189,00 zł
avatar

2013-05-29 09:44 Zgłoś

Hmm, czy jest w obecnym czasie sens w zakładaniu takich firm? Rynek budowlany jest ciasny, a firmy takie jak ehak24.pl wiodą prym w tej materii.

avatar

2013-05-29 07:49 Zgłoś

Zapraszamy do skorzystania z usług Biura EVIDO, które pomoże w założeniu dziaałalności, udzieli cennych wskazówek i pomoże w prowadzeniu działalności. Wirtualne biuro to kompleksowa obsługa w zakresie usług: - sekretarskich, - administracyjnych, - prawnych, - księgowych, - wynajem sali konferencyjnej ( wideokonferencje), - projektowania graficznego i tworzenia stron www. Dla tych którzy cenią sobie mobilność, tych którzy prowadzą swoją działalność w różnych miejscach, których biurem jest każde miejsce, w którym się znajdują, bądź też z innych względów nie posiadają reprezentacyjnej siedziby firmy. Na specjalnej platformie po zalogowaniu jest dostęp do całej korespondencji, listów, faksów, maili a także informacji na temat odebranych rozmów wraz z notatką czego dotyczyła rozmowa. Proszę o kontakt w razie zainteresowania daną usługą, wyślę szczegółowy jej zakres wraz z wyceną. Zapraszamy do odwiedzenia strony evido.pl

avatar

2013-04-21 10:14 Zgłoś

Witam, od dłuższego czasu zastanawiam się nad otwarciem własnej firmy. Chce otworzyć biuro projektowe w branży wod-kan-gaz.Pracowałem 3 lata w biurze projektowym i wcześniej 2 lata na budowie. Obecnie rok na budowie. Zrobiłem uprawnienia do projektowania i kierowania robotami bez ograniczeń.Projektowanie mnie fascynuje i chce się w tym realizować Wiem ze wiele wsparcia jest dla bezrobotnych tylko ze ja nie chce ryzykować i zwalniać się z pracy by tylko mieć łatwiej o dotacje na własny biznes.Chce na początku robić małe projekty typu instalacje techniczne domków jedn. przyłącza itd. Potem większe zlecenia.Cały czas mam dwojakie myśli - otwierać/nieotwierać. Chce sie uniezależnić od mojej firmy w której pracuje obecnie, chce cos sam zbudować od podstaw. Tylko czy jest to dobry czas na biznes? czy podołam temu skoro nigdy nie prowadziłem wcześniej firmy itd. Skąd wziaść kase na oprogramowanie czy wziąsc to na raty czy pomału ciułać ze zleceń które wpadną. Jak znaleźć klienta - myślę by objeździć budowy i porozdawać swoje ulotki,tak samo po biurach arch. Moze jakiesz ogłoszenia w gazecie.Pozdrawiam wszystkich startujacych.

HITY INFORU

TERMINARZ

SIE01
TydzieńPWŚCPSN
3128293031123
3245678910
3311121314151617
3418192021222324
3525262728293031

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Wydawnictwo GASKOR

Profesjonalne publikacje z zakresu prawa i biznesu

Zostań ekspertem Infor.pl »