Znajdujesz się: Moja firma » Działalność gospodarcza » Jak założyć małą firmę budowlaną

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA | Budownictwo
Jak założyć małą firmę budowlaną

Ostatnia aktualizacja: 2009-01-16
Autor: Roman Grzyb
Źródło: GP

Założenie firmy zajmującej się budową domów jednorodzinnych nie jest zbyt kosztowne. Na razie tego typu firmy w najmniejszym stopniu odczuwają kryzys w budownictwie. Aby budować domy, nie trzeba mieć żadnych certyfikatów i pozwoleń.


To nie jest najlepszy moment na otwieranie firmy budowlanej. Jeszcze rok temu każda osoba rozpoczynająca tego typu działalność korzystała z niewielkiej konkurencji na rynku. W zasadzie każdy mógł liczyć na znalezienie pracy. Dzisiaj sytuacja wygląda inaczej. Deweloperzy nie rozpoczynają nowych inwestycji mieszkaniowych i zapowiadają zwolnienia. Z zagranicy zaczynają wracać fachowcy. W związku z tym jest nadpodaż firm budowlanych, która będzie jeszcze większa, gdy zatrudniać przestaną inwestorzy indywidualni, budujący na własne potrzeby. Już teraz mają oni kłopoty z uzyskaniem kredytu w banku.

Oczywiście ci, którzy chcą zbudować sobie dom, nadal twierdzą, że trudno o dobrego fachowca, ale sytuacja w porównaniu z tą sprzed roku czy dwóch jest zupełnie różna. W tej chwili na pracę mogą liczyć głównie firmy, mające dobre referencje i mogące pochwalić się wykonaniem kilku inwestycji.

Krok po kroku

Usługi budowlane może świadczyć każda osoba. Nie są wymagane żadne zezwolenia, nie trzeba mieć ukończonej szkoły budowlanej czy specjalnych kursów. Firmę budowlaną może założyć inżynier budownictwa, ale też osoba po zawodówce budowlanej lub samouk, który posiadł tylko praktyczne umiejętności niezbędne na budowie. Odpowiednie wykształcenie jednak coraz częściej ułatwia znalezienie pracy.

Aby założyć firmę budowlaną, trzeba udać się do urzędu miasta lub gminy i zarejestrować działalność gospodarczą. Warto pamiętać, aby w tym zgłoszeniu zapisać możliwie szeroki zakres działalności gospodarczej.

- Kiedyś wpisywało się roboty budowlane i to wystarczało, ale dzisiaj wymagane jest wpisanie specjalnych kodów odpowiadających konkretnym usługom - mówi Zbigniew Bachman z Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa.

Te wymagania wzięły się stąd, że przy wystawianiu faktury przedsiębiorca musi podawać każdorazowo kod usługi, za jaką pobiera wynagrodzenie. Jeśli przy rejestracji wpiszemy za mały zakres wykonywanych prac, będziemy musieli bardzo często aktualizować nasze zgłoszenie, dopisując do niego kolejne usługi. A każda taka zmiana to wydatek 50 zł, nie licząc oczywiście straconego czasu.

Poza rejestracją w urzędzie gminy konieczne jest też zgłoszenie działalności do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i do urzędu skarbowego. Cała procedura rejestracji firmy, zależnie od regionu, może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni.

- Założenie firmy nie kosztowało mnie wiele, w sumie było to ok. 500 złotych - mówi pan Piotr, od roku prowadzący małą firmę budowlaną.Strona 1

Najnowsze komentarze:

 • avatar

  Mateo2013-05-29 09:44

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Hmm, czy jest w obecnym czasie sens w zakładaniu takich firm? Rynek budowlany jest ciasny, a firmy takie jak ehak24.pl wiodą prym w tej materii.

 • avatar

  Barbara2013-05-29 07:49

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Zapraszamy do skorzystania z usług Biura EVIDO, które pomoże w założeniu dziaałalności, udzieli cennych wskazówek i pomoże w prowadzeniu działalności.Wirtualne biuro to kompleksowa obsługa w zakresie usług:- sekretarskich,- administracyjnych,- prawnych,- księgowych,- wynajem sali konferencyjnej ( wideokonferencje),- projektowania graficznego i tworzenia stron www.Dla tych którzy cenią sobie mobilność, tych którzy prowadzą swoją działalność w różnych miejscach, których biurem jest każde miejsce, w którym się znajdują, bądź też z innych względów nie posiadają reprezentacyjnej siedziby firmy.Na specjalnej platformie po zalogowaniu jest dostęp do całej korespondencji, listów, faksów, maili a także informacji na temat odebranych rozmów wraz z notatką czego dotyczyła rozmowa.Proszę o kontakt w razie zainteresowania daną usługą, wyślę szczegółowy jej zakres wraz z wyceną.Zapraszamy do odwiedzenia strony evido.pl

 • avatar

  Grzest1232013-04-21 10:14

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Witam, od dłuższego czasu zastanawiam się nad otwarciem własnej firmy. Chce otworzyć biuro projektowe w branży wod-kan-gaz. Pracowałem 3 lata w biurze projektowym i wcześniej 2 lata na budowie. Obecnie rok na budowie. Zrobiłem uprawnienia do projektowania i kierowania robotami bez ograniczeń. Projektowanie mnie fascynuje i chce się w tym realizować Wiem ze wiele wsparcia jest dla bezrobotnych tylko ze ja nie chce ryzykować i zwalniać się z pracy by tylko mieć łatwiej o dotacje na własny biznes. Chce na początku robić małe projekty typu instalacje techniczne domków jedn. przyłącza itd. Potem większe zlecenia. Cały czas mam dwojakie myśli - otwierać/nieotwierać. Chce sie uniezależnić od mojej firmy w której pracuje obecnie, chce cos sam zbudować od podstaw. Tylko czy jest to dobry czas na biznes? czy podołam temu skoro nigdy nie prowadziłem wcześniej firmy itd. Skąd wziaść kase na oprogramowanie czy wziąsc to na raty czy pomału ciułać ze zleceń które wpadną. Jak znaleźć klienta - myślę by objeździć budowy i porozdawać swoje ulotki,tak samo po biurach arch. Moze jakiesz ogłoszenia w gazecie. Pozdrawiam wszystkich startujacych.

 • avatar

  Maciek2013-01-28 12:53

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Ludzie, nie ma co się bać - naprawdę Wiem, że biurokracja wszystkich przeraża ale nie taki diabeł straszny jak go malują Ciekawym pomysłem na założenie firmy jest pomoc ze środków unijnych.. Złożyłem wniosek o dofinansowanie i otrzymałem 100 tysięcy.. nawet nie trzeba się na tym znać-wystarczy znaleźć kogoś, kto już ma doświadczenie w tego typu działalności (na moim przykładzie mogę gorąco polecić firmę, z usług której korzystałem, która ma swoją siedzibę w Krakowie na Stradomskiej 1- nie wiem czy podanie nazwy byłoby zgodne z regulaminem..) W każdym razie taką właśnie POMOC UNIJNĄ można otrzymać zarówno na otwarcie działalności jak i jej rozwinięcie- jak dają to się bierze !!!

 • avatar

  ganiec2012-12-19 10:53

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Założenie to pikuś, zakładając, że macie kasę na start. Problemy pojawiają się przy pierwszych zleceniach. Moja firma pierwsze zlecenia na projekty zdobyła po porstu z katalogu branżowego Archiweb. Systematycznie promowałem firmę w sieci i dało to efekty. Najlepsze jest to, że w naszym przypadku ten katalog dał lepsze efekty niż 1000 ogłoszeń i ulotek rozniesionych po całym mieście. Ciekawe, prawda?

 • avatar

  Matylda2012-11-19 22:04

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwestorów – to najkrótszy opis Polski Wschodniej. gofin.pl/17,1,110,148662,dokumentowanie-prawa-do-zasilkow-po-zmianach.html

 • avatar

  Amadeus2012-10-01 17:04

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Owszem sprzęt i umiejętności to są najważniejsze rzeczy jeśli chcesz założyć firmę budowlaną. Może i zostało tutaj napisane, że nie to nie jest najlepszy moment, żeby firmę zakładać, ale też nie masz pewności, że później będzie lepiej. Poza tym jeśli założysz firmę nie musisz od razu rzucać się na głęboką wodę możesz zacząć od małych rzeczy. A potem z czasem rozszerzać swoją działalność. Moim zdaniem też ważne jest, żeby mieć w swojej firmie dobrych fachowców, dzięki temu klienci sami będą do Ciebie się zgłaszać. Ale też musisz pomyśleć o tym, że masz na pewno dość sporą konkurencję więc warto pomyśleć o jakiejś reklamie, a z tym może przyjść Adavanced Art. Możesz zacząć na przykład od pozycjonowania, albo marketingu szeptanego.

zamknij oknoNastępny artykuł

Czy przedsiębiorca w upadłości powinien to ujawnić