Znajdujesz się: Moja firma » Działalność gospodarcza » Jak założyć małą firmę budowlaną

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA | Budownictwo
Jak założyć małą firmę budowlaną

Ostatnia aktualizacja: 2009-01-16
Autor: Roman Grzyb
Źródło: GP

Założenie firmy zajmującej się budową domów jednorodzinnych nie jest zbyt kosztowne. Na razie tego typu firmy w najmniejszym stopniu odczuwają kryzys w budownictwie. Aby budować domy, nie trzeba mieć żadnych certyfikatów i pozwoleń.

Rejestracja daje nam prawo do prowadzenia działalności gospodarczej na terenie całego kraju. Jeśli jednak w przyszłości chcemy budować w innych państwach Unii Europejskiej, to w urzędzie skarbowym warto poprosić o nadanie unijnego NIP-u.

Jednak tak naprawdę prawie nikt nie zaczyna działalności w branży budowlanej od rejestracji firmy. Zwykle bowiem działa ona wcześniej na czarno i do legalizacji dochodzi dopiero wtedy, gdy firma ma już renomę na rynku a jej właściciel jest pewny, że da sobie radę z prowadzeniem interesu na zwykłych zasadach.

Wcześniej więcej firm się rejestrowało, ale bodźcem do tego była ulga budowlana. Aby ją rozliczyć, konieczne były rachunki za wykonane usługi. Tych zaś nie mogli wystawiać budowlańcy działający na czarno. Obecnie takim bodźcem do wyjścia z szarej strefy są różnego rodzaju dotacje, na jakie może liczyć przedsiębiorca. Wśród nich są m.in. pieniądze, przekazywane firmom na staże dla pracowników. Taki stażysta początkowo nic nie kosztuje pracodawcy - przez pół roku lub rok urząd pracy płaci pracownikowi minimalną pensję. Po tym okresie jednak przedsiębiorca jest zobowiązany do zatrudnienia stażysty na pełen etat.

Inną zachętą do legalizacji działalności gospodarczej jest dofinansowanie, jakie dostaje firma założona przez bezrobotnego. Warto się nad tym zastanowić, bo to dofinansowanie może wynieść nawet 15 tys. zł. Dla małej firmy budowlanej to spora suma.

Koszty założenia firmy

Ponieważ firma budowlana wymaga częstego przemieszczania się, jej właściciel musi mieć auto. Zwykle na początek wystarczy wysłużone combi lub stary bus. Kupno takiego pojazdu to wydatek ok. 10-15 tys. zł.

Do tego trzeba jeszcze dodać 2-3 tys. zł na niezbędną w tej branży budowlanej przyczepkę do przewożenia sprzętu. Nawet początkujący przedsiębiorca musi mieć betoniarkę, rusztowania i kilka innych narzędzi niezbędnych na budowie. W zależności od zakresu wykonywanych usług może to być: szlifierka kątowa, młot pneumatyczny, piła motorowa czy agregat do tynków. To kolejny wydatek rzędu ok. 10 tys. zł. Na budowie trzeba gdzieś mieszkać, więc często niezbędny jest tez zakup przyczepy kempingowej - na to trzeba przeznaczyć co najmniej 3-4 tys. zł. W sumie rozpoczynając od zera działalność gospodarcza w budownictwie, trzeba posiadać kwotę ok. 30 tys. zł. Są jednak urządzenia, które są tak drogie, że w pierwszym okresie prowadzenia działalności gospodarczej niewielu jest na nie stać. Nowa zagęszczarka do gruntu kosztuje minimum 15 tys. zł. W tej sytuacji przedsiębiorca jest skazany na wypożyczalnie. Koszt wypożyczenie takiego urządzenia to ok. 300 zł za dobę.Strona 2

Najnowsze komentarze:

 • avatar

  Mateo2013-05-29 09:44

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Hmm, czy jest w obecnym czasie sens w zakładaniu takich firm? Rynek budowlany jest ciasny, a firmy takie jak ehak24.pl wiodą prym w tej materii.

 • avatar

  Barbara2013-05-29 07:49

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Zapraszamy do skorzystania z usług Biura EVIDO, które pomoże w założeniu dziaałalności, udzieli cennych wskazówek i pomoże w prowadzeniu działalności.Wirtualne biuro to kompleksowa obsługa w zakresie usług:- sekretarskich,- administracyjnych,- prawnych,- księgowych,- wynajem sali konferencyjnej ( wideokonferencje),- projektowania graficznego i tworzenia stron www.Dla tych którzy cenią sobie mobilność, tych którzy prowadzą swoją działalność w różnych miejscach, których biurem jest każde miejsce, w którym się znajdują, bądź też z innych względów nie posiadają reprezentacyjnej siedziby firmy.Na specjalnej platformie po zalogowaniu jest dostęp do całej korespondencji, listów, faksów, maili a także informacji na temat odebranych rozmów wraz z notatką czego dotyczyła rozmowa.Proszę o kontakt w razie zainteresowania daną usługą, wyślę szczegółowy jej zakres wraz z wyceną.Zapraszamy do odwiedzenia strony evido.pl

 • avatar

  Grzest1232013-04-21 10:14

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Witam, od dłuższego czasu zastanawiam się nad otwarciem własnej firmy. Chce otworzyć biuro projektowe w branży wod-kan-gaz. Pracowałem 3 lata w biurze projektowym i wcześniej 2 lata na budowie. Obecnie rok na budowie. Zrobiłem uprawnienia do projektowania i kierowania robotami bez ograniczeń. Projektowanie mnie fascynuje i chce się w tym realizować Wiem ze wiele wsparcia jest dla bezrobotnych tylko ze ja nie chce ryzykować i zwalniać się z pracy by tylko mieć łatwiej o dotacje na własny biznes. Chce na początku robić małe projekty typu instalacje techniczne domków jedn. przyłącza itd. Potem większe zlecenia. Cały czas mam dwojakie myśli - otwierać/nieotwierać. Chce sie uniezależnić od mojej firmy w której pracuje obecnie, chce cos sam zbudować od podstaw. Tylko czy jest to dobry czas na biznes? czy podołam temu skoro nigdy nie prowadziłem wcześniej firmy itd. Skąd wziaść kase na oprogramowanie czy wziąsc to na raty czy pomału ciułać ze zleceń które wpadną. Jak znaleźć klienta - myślę by objeździć budowy i porozdawać swoje ulotki,tak samo po biurach arch. Moze jakiesz ogłoszenia w gazecie. Pozdrawiam wszystkich startujacych.

 • avatar

  Maciek2013-01-28 12:53

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Ludzie, nie ma co się bać - naprawdę Wiem, że biurokracja wszystkich przeraża ale nie taki diabeł straszny jak go malują Ciekawym pomysłem na założenie firmy jest pomoc ze środków unijnych.. Złożyłem wniosek o dofinansowanie i otrzymałem 100 tysięcy.. nawet nie trzeba się na tym znać-wystarczy znaleźć kogoś, kto już ma doświadczenie w tego typu działalności (na moim przykładzie mogę gorąco polecić firmę, z usług której korzystałem, która ma swoją siedzibę w Krakowie na Stradomskiej 1- nie wiem czy podanie nazwy byłoby zgodne z regulaminem..) W każdym razie taką właśnie POMOC UNIJNĄ można otrzymać zarówno na otwarcie działalności jak i jej rozwinięcie- jak dają to się bierze !!!

 • avatar

  ganiec2012-12-19 10:53

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Założenie to pikuś, zakładając, że macie kasę na start. Problemy pojawiają się przy pierwszych zleceniach. Moja firma pierwsze zlecenia na projekty zdobyła po porstu z katalogu branżowego Archiweb. Systematycznie promowałem firmę w sieci i dało to efekty. Najlepsze jest to, że w naszym przypadku ten katalog dał lepsze efekty niż 1000 ogłoszeń i ulotek rozniesionych po całym mieście. Ciekawe, prawda?

 • avatar

  Matylda2012-11-19 22:04

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Idealna lokalizacja dla eksporterów, jedne z najniższych w Europie kosztów pracy, a zarazem jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce i specjalne zachęty dla inwestorów – to najkrótszy opis Polski Wschodniej. gofin.pl/17,1,110,148662,dokumentowanie-prawa-do-zasilkow-po-zmianach.html

 • avatar

  Amadeus2012-10-01 17:04

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Owszem sprzęt i umiejętności to są najważniejsze rzeczy jeśli chcesz założyć firmę budowlaną. Może i zostało tutaj napisane, że nie to nie jest najlepszy moment, żeby firmę zakładać, ale też nie masz pewności, że później będzie lepiej. Poza tym jeśli założysz firmę nie musisz od razu rzucać się na głęboką wodę możesz zacząć od małych rzeczy. A potem z czasem rozszerzać swoją działalność. Moim zdaniem też ważne jest, żeby mieć w swojej firmie dobrych fachowców, dzięki temu klienci sami będą do Ciebie się zgłaszać. Ale też musisz pomyśleć o tym, że masz na pewno dość sporą konkurencję więc warto pomyśleć o jakiejś reklamie, a z tym może przyjść Adavanced Art. Możesz zacząć na przykład od pozycjonowania, albo marketingu szeptanego.

zamknij oknoNastępny artykuł

Czy przedsiębiorca w upadłości powinien to ujawnić