| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Strona internetowa firmy

Strona internetowa firmy

Planujemy stworzenie strony internetowej naszej firmy. Nie jesteśmy pewni, jakie informacje należy na takiej stronie zamieścić. Czy są jakieś wymogi wynikające z przepisów prawnych w tym zakresie? Słyszeliśmy o sankcjach za umieszczanie niepełnych danych.


Obecnie nie ma przepisów, które kompleksowo regulowałyby, jak ma wyglądać strona internetowa.

Podstawowym aktem prawnym w interesującym nas temacie jest ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zgodnie z nią każdy usługodawca musi podać na swojej stronie internetowej następujące informacje:

- imię i nazwisko (albo nazwę lub firmę) oraz miejsce zamieszkania (albo siedzibę) i adres,

- dotyczące właściwego zezwolenia i organu zezwalającego, w razie gdy świadczenie usługi takiego zezwolenia wymaga; ponieważ przepisy nie precyzują, o jakie konkretnie dane chodzi, wydaje się, że wystarczy podanie jego numeru, daty wydania itp.

- adresy elektroniczne - co oznacza, że przyda się adres poczty elektronicznej; ponieważ ustawa nie wskazuje tu żadnych szczegółów, dla bezpieczeństwa lepiej podać wszystkie adresy.

Obowiązek podawania danych dotyczy tych podmiotów, które świadczą usługi drogą elektroniczną. W rozumieniu ustawy usługa jest świadczona drogą elektroniczną jedynie wtedy, gdy jest dokonywana:

- przez wysyłanie i odbieranie danych za pomocą systemów tele-informatycznych za pośrednictwem sieci publicznych w rozumieniu prawa telekomunikacyjnego (tj. standardowe linie telefoniczne, łącza telewizji kablowej, sieć telefonii komórkowej itp.),

- na indywidualne żądanie usługobiorcy,

- bez jednoczesnej obecności stron,

- w ramach działalności zarobkowej lub zawodowej usługodawcy.

Powyższe warunki należy spełnić łącznie, a brak przytoczonych powyżej danych na stronie internetowej jest zagrożony karą grzywny. Taka sama sankcja, zgodnie z art. 23 przedmiotowej ustawy, grozi za podawanie informacji nieprawdziwych albo niepełnych.

Karolina Wąsowska

PODSTAWA PRAWNA

• art. 5 i 23 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK