| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Gospodarka odpadami w firmie

Gospodarka odpadami w firmie

Ochrona środowiska naturalnego dotyczy każdego z nas. Trzeba jednak zauważyć, że to przedsiębiorcy postrzegani są jako ci, którzy najbardziej przyczyniają się do jego zanieczyszczania. Dlatego właśnie na nich ciąży wiele obowiązków związanych z działaniami proekologicznymi, które obejmują m.in. gospodarowanie odpadami.

Postępowanie z odpadami:

Zasada podstawowa: odzysk lub unieszkodliwianie w miejscu powstawania odpadów,

a gdy nie jest to możliwe

przekazanie do najbliżej położonych miejsc, w których odpady mogą być poddane odzyskowi lub unieszkodliwione.

Uwaga: przekazanie powinno odbywać się z uwzględnieniem najlepszej techniki lub technologii, która zgodnie z art. 143 ustawy z dnia 21 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 25, poz. 150) uwzględnia w szczególności: stosowanie substancji o małym potencjale zagrożeń; efektywne wytwarzanie oraz wykorzystanie energii; zapewnienie racjonalnego zużycia wody i innych surowców oraz materiałów i paliw; stosowanie technologii bezodpadowych i małoodpadowych oraz możliwość odzysku powstających odpadów; rodzaj, zasięg oraz wielkość emisji; wykorzystywanie porównywalnych procesów i metod, które zostały skutecznie zastosowane w skali przemysłowej; postęp naukowo-techniczny.

Zanim odpady zostaną odzyskane lub unieszkodliwione mogą być także magazynowane.

W pewnych sytuacjach dopuszcza się także ich składowanie.

Zwróćmy uwagę, że transport odpadów niebezpiecznych z miejsc ich powstania do miejsca odzysku lub unieszkodliwienia powinien odbywać się z zachowaniem przepisów obowiązujących przy transporcie materiałów niebezpiecznych. Składowanie odpadów, jak też ich magazynowanie nie jest pożądane z punktu widzenia ochrony środowiska. Ustawodawca musiał jednak zadecydować, jak należy postępować z m.in. takimi odpadami, których nie da się poddać odzyskowi albo odzysk ma charakter jedynie częściowy, a ich unieszkodliwienie nie następuje od razu. Z tego względu konieczne stało się uregulowanie zarówno sposobów, jak i miejsc, gdzie można składować i magazynować odpady. Składowiskiem odpadów jest obiekt budowlany przeznaczony do składowania odpadów. Zgodnie z art. 50 ust. 1 ustawy o odpadach wyróżnia się trzy typy składowisk odpadów: składowisko odpadów niebezpiecznych, składowisko odpadów obojętnych, składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne. Warunki, jakie muszą spełniać składowiska odpadów zostały określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 marca 2003 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących lokalizacji, budowy, eksploatacji i zamknięcia, jakim powinny odpowiadać poszczególne typy składowisk odpadów (Dz.U. nr 61, poz. 549). Budowa składowiska wymaga pozwolenia na budowę. Budowa składowiska odpadów musi być określona w wojewódzkim planie gospodarki odpadami. Natomiast pozwolenie na użytkowanie składowiska odpadów może być wydane po zatwierdzeniu instrukcji eksploatacji składowiska odpadów oraz po przeprowadzeniu kontroli przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

DEFIDE Beata Naróg

Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK