| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Gospodarka odpadami w firmie

Gospodarka odpadami w firmie

Ochrona środowiska naturalnego dotyczy każdego z nas. Trzeba jednak zauważyć, że to przedsiębiorcy postrzegani są jako ci, którzy najbardziej przyczyniają się do jego zanieczyszczania. Dlatego właśnie na nich ciąży wiele obowiązków związanych z działaniami proekologicznymi, które obejmują m.in. gospodarowanie odpadami.

PRZYKŁAD

Przedsiębiorca, który miesza oleje odpadowe z innymi odpadami niebezpiecznymi w czasie ich zbierania lub magazynowania, jeżeli poziom zanieczyszczeń w olejach odpadowych przekracza dopuszczalne wartości zgodnie z art. 73 ustawy o odpadach, podlega karze aresztu albo grzywny.

Unieszkodliwianiu poddaje się te odpady, z których uprzednio wysegregowano odpady nadające się do odzysku.

Gospodarowanie odpadami podlega zatem określonym zasadom, a proces gospodarowania odpadami wiąże się z wymogami dotyczącymi uzyskania wielu zezwoleń. Przykładowo, prowadzenie działalności w zakresie zbierania odpadów, w zakresie transportu odpadów co do zasady wymaga uzyskania zezwolenia starosty. Zezwoleń z pewnymi wyjątkami wymaga działalność w zakresie odzysku i unieszkodliwiania odpadów.

ZAPAMIĘTAJ

Kto podejmuje działania powodujące lub mogące powodować powstawanie odpadów, powinien takie działania planować, projektować i prowadzić tak, aby:

1) zapobiegać powstawaniu odpadów lub ograniczać ilość odpadów i ich negatywne oddziaływanie na środowisko przy wytwarzaniu produktów, podczas i po zakończeniu ich użytkowania;

2) zapewniać zgodny z zasadami ochrony środowiska odzysk, jeżeli nie udało się zapobiec powstawaniu odpadów;

3) zapewniać zgodne z zasadami ochrony środowiska unieszkodliwianie odpadów, których powstaniu nie udało się zapobiec lub których nie udało się poddać odzyskowi.

Racjonalna gospodarka odpadami w przedsiębiorstwie powinna zatem opierać się na znalezieniu metod zmniejszających powstawanie ilości odpadów w samym procesie produkcyjnym. Ponadto warto szukać sposobów ograniczających koszty utylizacji odpadów poprzez znalezienie korzystniejszych metod lub miejsc odzysku czy recyklingu.

Ustawodawca nakłada obowiązki związane odpowiednim postępowaniem z odpadami na wytwórców i posiadaczy odpadów. I tak wytwórca odpadów1 jest obowiązany do stosowania takich sposobów produkcji lub form usług oraz surowców i materiałów, które zapobiegają powstawaniu odpadów lub pozwalają utrzymać na możliwie najniższym poziomie ich ilość, a także ograniczają negatywne oddziaływanie na środowisko lub zagrożenie życia lub zdrowia ludzi. Wytwórca odpadów może zlecić wykonanie obowiązku gospodarowania odpadami innemu posiadaczowi odpadów. Zatem każdy, kto powoduje powstawanie odpadów, powinien zadbać o to, by powstawało ich jak najmniej. Natomiast postępowanie z odpadami po ich powstaniu można zlecić określonym podmiotom. Ciężko bowiem wyobrazić sobie, że np. każdy przedsiębiorca będzie zajmował się transportem wytworzonych przez niego śmieci do miejsca, gdzie zostaną one zutylizowane.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK