| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > W jakiej branży i w jakiej formie warto otwierać działalność gospodarczą w Polsce

W jakiej branży i w jakiej formie warto otwierać działalność gospodarczą w Polsce

Każdy kto ma pomysł na biznes, zawsze zastanawia się czy ma on szanse powodzenia. A jeśli już podejmiemy decyzję, że zakładamy firmę, to znowu powstaje pytanie - jaką wybrać formę prawną. Dodatkowo warto przeanalizować najbardziej atrakcyjne i najbardziej ryzykowne branże i regiony Polski. Przypomnimy sobie również trochę podstaw z zakresu prawa gospodarczego.


Obecnie najbardziej opłaca się rozpocząć działalność gospodarczą w branży budowlanej. Od 2007 r. na rynku usług budowlanych panuje absolutny bum, a budowlańcy zarabiają obecnie krocie. Wzrost zapotrzebowania na siłę roboczą w tej branży należy wiązać z kilkoma jednocześnie występującymi faktami.

Po pierwsze, szacuje się, że w naszym kraju brakuje ponad 1,5 miliona mieszkań. Tymczasem w przeciągu roku buduje się jedynie od 100 tys. do maksymalnie 120 tys. mieszkań. Oznacza to, że prawie 1,5 miliona ludzi po ślubie gnieździ się z teściami na kilkudziesięciu metrach kwadratowych bez szans na własne lokum. Deweloperzy informują, że mają już rezerwacje na mieszkania w budynkach, które będą budowane dopiero za 3 lata. Przezywamy też obecnie szalony wzrost cen gruntów pod budowy domów sięgający nawet 100 proc. poziomu cen z zeszłego roku.

Obecnie w Polsce brakuje fachowej siły roboczej w zakresie usług budowlanych. Fachowcy masowo wyjeżdżają na zachód Europy. Dobry kafelkarz czy dekarz nie musi znać świetnie języka angielskiego, aby w domach Anglików kłaść kafelki czy dachówki. W efekcie, usługi budowlane czy remontowe to doskonały sposób na znaczne pomnożenie dochodów za granicą - a w naszym kraju powstaje olbrzymi deficyt siły roboczej z tej dziedziny. No i oczywiście w 2007 r. ceny usług budowlanych w naszym kraju znacznie podrożały - bo nie ma kto budować.

Co ciekawe, w 2006 r. najwięcej nowych przedsiębiorstw zarejestrowano w branży górniczej. Spośród firm otwieranych w tej branży najwięcej odnotowano jednoosobowych działalności gospodarczej. Tak liberalne podejście kopalń do zlecania wielu usług na firmy zewnętrzne wynika w dużej mierze z faktu restrukturyzacji kosztów w kopalniach, zwalniania wielu pracowników etatowych lub wysyłania ich na wcześniejsze emerytury. Na rynku pojawiło się zatem bardzo wielu wysoko wykwalifikowanych fachowców, którzy nie czuli się jeszcze emerytami i chcieli jeszcze dla polskiego górnictwa cos zdziałać. Doskonale odpowiadało to kierownictwu kopalń, które bardzo chętnie zlecało usługi na zewnątrz firmom tzw. okołokopalnianym (oczywiście to klasyczny outsourcing). Z drugiej strony, współpraca z kopalniami już się opłaca. Nierentowne kopalnie polikwidowano, a te które zostały - są dobrymi płatnikami.

Na drugim miejscu pod względem liczby nowo zakładanych firm była w 2006 r. branża budowlana, który to trend z powodzeniem kontynuowany jest w 2007 r. Miało to odzwierciedlenie w największej w historii polskiego leasingu liczbie zawartych transakcji na maszyny budowlane.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK