| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > W jakiej branży i w jakiej formie warto otwierać działalność gospodarczą w Polsce

W jakiej branży i w jakiej formie warto otwierać działalność gospodarczą w Polsce

Każdy kto ma pomysł na biznes, zawsze zastanawia się czy ma on szanse powodzenia. A jeśli już podejmiemy decyzję, że zakładamy firmę, to znowu powstaje pytanie - jaką wybrać formę prawną. Dodatkowo warto przeanalizować najbardziej atrakcyjne i najbardziej ryzykowne branże i regiony Polski. Przypomnimy sobie również trochę podstaw z zakresu prawa gospodarczego.

Zaletą spółek akcyjnych jest możliwość pozyskania znacznej wielkości kapitału, którego to pozyskanie od pojedynczego podmiotu byłoby raczej niemożliwe. Ciekawa jest w ogóle historia i geneza związana z powstaniem pierwszej spółki akcyjnej na świecie. Pierwsza taka spółka powstała w Amsterdamie w roku 1602. Była to Kampania Wschodnioindyjska, która organizowała wyprawy do tzw. wysp korzennych.

Spółkę akcyjną cechuje łatwość w kumulacji kapitału poprzez emisję akcji. Może ona również emitować inne instrumenty finansowe: obligacje czy papiery komercyjne (ang. commercial papers). Są to tzw. alternatywne metody pozyskania kapitału.

Dane finansowe spółek akcyjnych są powszechnie dostępne (np. w sądach), a dane finansowe spółek notowanych na giełdzie są upublicznianie w prospektach emisyjnych i w internecie.

Oczywiście i ta forma prawna - jak każda inna - posiada również wady. Zacznijmy od procesu rejestracji (jest drogi i czasochłonny). Pod względem księgowym - tak jak w przypadku wszystkich spółek handlowych - wymogiem jest prowadzenie pełnej księgowości. Przy tego typu skali działalności wymagane jest już zatrudnianie specjalistów z różnych dziedzin: finansów, zaopatrzenia, logistyki, produkcji, zarządzania.

W spółkach akcyjnych na działalność firmy mogą mieć wpływ jedynie większościowi akcjonariusze - bowiem uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy podejmowane są większością głosów.

W Polsce istnieje jeszcze 5 regionów, w których szanse na rozwinięcie działalności gospodarczej są stosunkowo duże z uwagi na małą konkurencję. Są to: województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, świętokrzyskie, opolskie oraz lubuskie. Z uwagi na niską industrializację tych regionów wskazane na tych terenach są działalności w zakresie usług.

Województwa, w których jest wręcz wysyp firm, to mazowieckie (131 upadłości w 2006 r.), śląskie (92 upadłości w 2006 r.) i dolnośląskie (77 upadłości). Z uwagi na gigantyczna konkurencję to właśnie w tych województwach odnotowuje się rokrocznie największą ilość bankructw.

W zeszłym roku w naszym kraju zbankrutowało 648 firm. Jest to najmniej firm w przeciągu ostatnich 9 lat. (por. tabela 4)

Produkcja byłą sektorem gospodarczym, w którym odnotowano największą liczbę upadłości. W 2006 r. zbankrutowało w produkcji 201 przedsiębiorstw. W sektorze tym najwięcej upadłości odnotowano w branżach:

- produkcji wyrobów spożywczych i napojów (45 upadłości);

- produkcji obuwia i odzieży (19 upadłości).

Kolejny sektor najbardziej ryzykowny pod względem liczby upadłości to handel hurtowy.

W sektorze sprzedaży hurtowej odnotowano w 2006 r. 140 upadłości. W przypadku handlu hurtowego najbardziej ryzykowne okazały się branże:

- sprzedaży hurtowej drewna;

- sprzedaży hurtowej materiałów budowlanych;

- sprzedaży hurtowej żywności i napojów.

Trzecie miejsce najbardziej zagrożonych sektorów gospodarczych zajmują usługi. W sektorze usługowym w 2006 r. zbankrutowało 125 przedsiębiorstw. Najbardziej ryzykowne okazały się usługi w branżach:

- transportowej (35 bankructw);

- instalatorskiej (10 bankructw).

Największy odsetek spośród bankrutujących firm stanowią spółki z ograniczona odpowiedzialności (64 proc.) a na drugim miejscu to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (15 proc.). (por. tabela 5)

dr Marta Kardyś

Specjalista z dziedziny finansów przedsiębiorstw

 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Hipoteczny Familia S.A.

Fundusz Hipoteczny Familia S.A. działa w Polsce od lipca 2010 roku. Oferuje usługę odwróconej hipoteki w formie renty dożywotniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK