| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > W jakiej branży i w jakiej formie warto otwierać działalność gospodarczą w Polsce

W jakiej branży i w jakiej formie warto otwierać działalność gospodarczą w Polsce

Każdy kto ma pomysł na biznes, zawsze zastanawia się czy ma on szanse powodzenia. A jeśli już podejmiemy decyzję, że zakładamy firmę, to znowu powstaje pytanie - jaką wybrać formę prawną. Dodatkowo warto przeanalizować najbardziej atrakcyjne i najbardziej ryzykowne branże i regiony Polski. Przypomnimy sobie również trochę podstaw z zakresu prawa gospodarczego.

Zaletą spółek akcyjnych jest możliwość pozyskania znacznej wielkości kapitału, którego to pozyskanie od pojedynczego podmiotu byłoby raczej niemożliwe. Ciekawa jest w ogóle historia i geneza związana z powstaniem pierwszej spółki akcyjnej na świecie. Pierwsza taka spółka powstała w Amsterdamie w roku 1602. Była to Kampania Wschodnioindyjska, która organizowała wyprawy do tzw. wysp korzennych.

Spółkę akcyjną cechuje łatwość w kumulacji kapitału poprzez emisję akcji. Może ona również emitować inne instrumenty finansowe: obligacje czy papiery komercyjne (ang. commercial papers). Są to tzw. alternatywne metody pozyskania kapitału.

Dane finansowe spółek akcyjnych są powszechnie dostępne (np. w sądach), a dane finansowe spółek notowanych na giełdzie są upublicznianie w prospektach emisyjnych i w internecie.

Oczywiście i ta forma prawna - jak każda inna - posiada również wady. Zacznijmy od procesu rejestracji (jest drogi i czasochłonny). Pod względem księgowym - tak jak w przypadku wszystkich spółek handlowych - wymogiem jest prowadzenie pełnej księgowości. Przy tego typu skali działalności wymagane jest już zatrudnianie specjalistów z różnych dziedzin: finansów, zaopatrzenia, logistyki, produkcji, zarządzania.

W spółkach akcyjnych na działalność firmy mogą mieć wpływ jedynie większościowi akcjonariusze - bowiem uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy podejmowane są większością głosów.

W Polsce istnieje jeszcze 5 regionów, w których szanse na rozwinięcie działalności gospodarczej są stosunkowo duże z uwagi na małą konkurencję. Są to: województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, świętokrzyskie, opolskie oraz lubuskie. Z uwagi na niską industrializację tych regionów wskazane na tych terenach są działalności w zakresie usług.

Województwa, w których jest wręcz wysyp firm, to mazowieckie (131 upadłości w 2006 r.), śląskie (92 upadłości w 2006 r.) i dolnośląskie (77 upadłości). Z uwagi na gigantyczna konkurencję to właśnie w tych województwach odnotowuje się rokrocznie największą ilość bankructw.

W zeszłym roku w naszym kraju zbankrutowało 648 firm. Jest to najmniej firm w przeciągu ostatnich 9 lat. (por. tabela 4)

Produkcja byłą sektorem gospodarczym, w którym odnotowano największą liczbę upadłości. W 2006 r. zbankrutowało w produkcji 201 przedsiębiorstw. W sektorze tym najwięcej upadłości odnotowano w branżach:

- produkcji wyrobów spożywczych i napojów (45 upadłości);

- produkcji obuwia i odzieży (19 upadłości).

Kolejny sektor najbardziej ryzykowny pod względem liczby upadłości to handel hurtowy.

W sektorze sprzedaży hurtowej odnotowano w 2006 r. 140 upadłości. W przypadku handlu hurtowego najbardziej ryzykowne okazały się branże:

- sprzedaży hurtowej drewna;

- sprzedaży hurtowej materiałów budowlanych;

- sprzedaży hurtowej żywności i napojów.

Trzecie miejsce najbardziej zagrożonych sektorów gospodarczych zajmują usługi. W sektorze usługowym w 2006 r. zbankrutowało 125 przedsiębiorstw. Najbardziej ryzykowne okazały się usługi w branżach:

- transportowej (35 bankructw);

- instalatorskiej (10 bankructw).

Największy odsetek spośród bankrutujących firm stanowią spółki z ograniczona odpowiedzialności (64 proc.) a na drugim miejscu to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (15 proc.). (por. tabela 5)

dr Marta Kardyś

Specjalista z dziedziny finansów przedsiębiorstw

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Marta Wilczkowska

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK