| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > W jakiej branży i w jakiej formie warto otwierać działalność gospodarczą w Polsce

W jakiej branży i w jakiej formie warto otwierać działalność gospodarczą w Polsce

Każdy kto ma pomysł na biznes, zawsze zastanawia się czy ma on szanse powodzenia. A jeśli już podejmiemy decyzję, że zakładamy firmę, to znowu powstaje pytanie - jaką wybrać formę prawną. Dodatkowo warto przeanalizować najbardziej atrakcyjne i najbardziej ryzykowne branże i regiony Polski. Przypomnimy sobie również trochę podstaw z zakresu prawa gospodarczego.

Zaletą spółki komandytowej jest ograniczenie odpowiedzialności komandytariusza za zobowiązania firmowe do wysokości jedynie sumy komandytowej (wniesionego wkładu). Przy czym brak określonych prawem twardych wymagań co do wysokości sumy komandytowej.

Wadą tej firmy działalności gospodarczej jest konieczność sporządzania umowy spółki w formie aktu notarialnego. Rachunkowość w firmie może być prowadzona wyłącznie na zasadach ustawy o rachunkowości (pełna księgowość) - co może okazać się uciążliwe przy mały rozmiarze działalności.

Z tego typu spółką mamy do czynienia, wówczas gdy co najmniej jeden wspólnik odpowiada za zobowiązania firmy bez ograniczeń (komplementariusz), a co najmniej jeden jest akcjonariuszem. Spółka ta jest wskazana do wykonywania działalności o większym rozmiarze.

Zaletą spółki komandytowo-akcyjnej jest wyłączenie odpowiedzialności akcjonariusza za zobowiązania spółki. Akcjonariusze mogą działać w imieniu spółki wyłącznie jako pełnomocnicy. Zaletą jest możliwość pozyskania kapitał poprzez emisję akcji, a komplementariusz nie musi uczestniczyć w pokryciu kapitał zakładowego. Oczywiste jest jednak, że komplementariusz musi mieć doskonały pomysł na biznes.

Wadą tego typu spółki jest stosunkowo wysoki minimalny kapitał zakładowy (50 tys. zł). Dla komplementariusza wadą jest konieczność odpowiadania całym majątkiem, w tym również prywatnym.

Spółka z ograniczona odpowiedzialnością jest spółka kapitałową. Minimalny kapitał zakładowy przy jej zakładaniu powinien wynosić 50 000 zł.

Zaletą tego typu spółki - jak sama nazwa wskazuje - jest wyłączenie odpowiedzialności wspólnika za zobowiązania spółki. Istnieje możliwość pozyskania dodatkowego kapitału poprzez pozyskanie nowego wspólnika. Istnieje również możliwość pokrycia udziałów wkładem rzeczowym, czyli tzw. aportem w formie na przykład maszyn, nieruchomości czy środków transportu.

Wadą spółki z o.o. jest konieczność wyłożenia przy jej zakładaniu kapitał zakładowego w wysokości minimum aż 50 000 zł, kosztowna jest procedura rejestracyjna (umowa spółki w formie aktu notarialnego, wpis do KRS, REGON i NIP). W przypadku spółek z o.o. brak jest możliwości zawierania umów o pracę z członkami zarządu będącymi jednocześnie wspólnikami.

Ta forma prawna prowadzenia działalności gospodarczej jest zdecydowanie przeznaczona dla firm o większych rozmiarach. W przypadku bowiem spółek akcyjnych minimalna wielkość kapitału akcyjnego wymagana przy ich zakładaniu wynosi 500 000 zł. Struktura akcjonariatu może być zupełnie dowolna. Może zatem być jeden akcjonariusz posiadający cały kapitał, albo może być struktura rozproszona.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK