| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > W jakiej branży i w jakiej formie warto otwierać działalność gospodarczą w Polsce

W jakiej branży i w jakiej formie warto otwierać działalność gospodarczą w Polsce

Każdy kto ma pomysł na biznes, zawsze zastanawia się czy ma on szanse powodzenia. A jeśli już podejmiemy decyzję, że zakładamy firmę, to znowu powstaje pytanie - jaką wybrać formę prawną. Dodatkowo warto przeanalizować najbardziej atrakcyjne i najbardziej ryzykowne branże i regiony Polski. Przypomnimy sobie również trochę podstaw z zakresu prawa gospodarczego.

Każdy wspólnik spółki jawnej odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką. Z tym że wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika, w przypadku gdy egzekucja z majątku spółki każe się bezskuteczna (tzw. subsydiarna odpowiedzialność wspólnika). W praktyce gospodarczej banki bardzo łatwo omijają utrudnienie w zakresie ewentualnej egzekucji z majątku prywatnego wspólników dopiero po bezskutecznej egzekucji z majątku firmowego. Wystarczy bowiem, aby weksel wystawiony przez spółkę poręczyli wszyscy wspólnicy oraz ich małżonki (jeśli są w związkach małżeńskich i nie posiadają rozdzielności majątkowej). Wówczas ewentualną egzekucję wierzytelności można prowadzić równolegle z majątku spółki jawnej i majątku prywatnego wspólników.

Spółka partnerska jest spółką osobową utworzoną przez wspólników zwanych w tym przypadku partnerami. Spółki partnerskie tworzy się w celu wykonywania wolnego zawodu. Najczęściej spotyka się spółki partnerskie wśród reprezentantów wolnych zawodów, tj.: prawników, komorników, doradców podatkowych, biegłych rewidentów, księgowych, diagnostów i laborantów, kuratorów sądowych, architektów, aptekarzy, inżynierów budownictwa, lekarzy, rzeczoznawców majątkowych, inżynierów budownictwa, rzeczników patentowych, rzeczoznawców majątkowych, tłumaczy przysięgłych, notariuszy, pielęgniarek, położnych, psychologów, urbanistów.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby reprezentanci wyżej wymienionych zawodów prowadzili działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności.

Wyróżnia się następujące cechy osoby, która mogłaby prowadzić działalność w ramach wolnego zawodu. Osoba taka powinna posiadać wysokie kwalifikacje zawodowe poparte przygotowaniem praktycznym. Czynności zawodowe powinna wykonywać osobiście. Powinna reprezentować wysoki poziom moralny i wykazywać szczególną więź o charakterze osobistym miedzy wykonawcą a odbiorcą świadczenia opartą na zaufaniu, a nie tylko na wiedzy i kompetencjach. Stąd właśnie mówi się często, że wolny zawód to inaczej zawód zaufania publicznego. Przedsiębiorca w ramach wolnego zawodu powinien być osobą samodzielną i niezależną w podejmowaniu decyzji. Osoba tak powinna wykazywać osobistą odpowiedzialność za należyte wykonywanie świadczenia.

Jest to spółka osobowa prawa handlowego. Ta forma prawna wiąże się z wyłączeniem za zobowiązani spółki części wspólników tzw. komandytariuszy. Natomiast komplementariusze odpowiadają za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem. Zasadą w takiej spółce jest to, że co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia, a odpowiedzialność co najmniej jednego jest ograniczona.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK