| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > W jakiej branży i w jakiej formie warto otwierać działalność gospodarczą w Polsce

W jakiej branży i w jakiej formie warto otwierać działalność gospodarczą w Polsce

Każdy kto ma pomysł na biznes, zawsze zastanawia się czy ma on szanse powodzenia. A jeśli już podejmiemy decyzję, że zakładamy firmę, to znowu powstaje pytanie - jaką wybrać formę prawną. Dodatkowo warto przeanalizować najbardziej atrakcyjne i najbardziej ryzykowne branże i regiony Polski. Przypomnimy sobie również trochę podstaw z zakresu prawa gospodarczego.

Przez jednoosobową działalność gospodarcza należy rozumieć zarobkową działalność wytwórczą, handlową, budowlaną, usługową oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatację zasobów mineralnych, wykonywane w sposób zorganizowany i ciągły. Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą zawodowo, we własnym imieniu podejmuje i wykonuje działalność. Osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą są również przedsiębiorcy będący wspólnikami spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności.

Zaletą tego typu działalności gospodarczej jest fakt zarządzania firmą przez jedną osobę (nikt nam się nie miesza do biznesu). W przypadku przejściowego niedoboru środków, właściciel może wesprzeć firmę prywatnymi pieniędzmi, a w przypadku nadmiaru gotówki w firmie - może wypłacić sobie (bez pytania o niczyją zgodę) pieniądze z konta firmowego.

Natomiast wadą tej formy prawnej jest odpowiedzialność za zobowiązania firmowe całym majątkiem - firmowym i prywatnym, zarówno w zakresie kontrahentów handlowych, jak i urzędu skarbowego i zobowiązań wobec ZUS.

Spółka cywilna zawierana jest poprzez pisemną umowę pomiędzy minimum dwoma wspólnikami. Spółka nie jest przedsiębiorstwem jako takim. Przedsiębiorcami są poszczególni wspólnicy - stąd firma spółki cywilnej (nazwa) zawsze jest rozszerzona o nazwiska wspólników. W przypadku braku szczegółowych postanowień umownych dotyczących udziałów w zyskach i stratach, wspólnicy dzielą się w równych częściach zyskiem lub w równych częściach pokrywają straty. Wspólnicy za zobowiązania z prowadzonej działalności odpowiadają do wysokości majątku wspólnego wspólników wniesionego do spółki cywilnej, jak również odpowiadają całym swoim majątkiem prywatnym.

Zaletą spółki cywilnej jest łatwość jej utworzenia i późniejszego prowadzenia. Wadą jest konieczność odpowiadania za zobowiązania również majątkiem prywatnym, a także konieczność konsultowania się w zakresie prowadzonej działalności z pozostałymi wspólnikami.

Spółka jawna jest osobową spółką handlową i praktycznie stanowi odpowiednik spółki cywilnej ale rozumiany jako przedsiębiorstwo większych rozmiarów. W przypadku bowiem spółka jawnej, obligatoryjnie prowadzona jest pełna księgowość, natomiast spółka cywilna jest prowadzona w formie księgi przychodów i rozchodów, zaś pod pełną księgowość podlega dopiero w roku kolejnym po roku, w którym przychody wyniosą 800 tys. euro. Kolejna różnica - to konieczność zarejestrowania spółki jawnej w krajowym rejestrze sądowym (tzw. KRS).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK