| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Za szkody wyrządzone przez produkt niebezpieczny odpowiada producent

Za szkody wyrządzone przez produkt niebezpieczny odpowiada producent

Produkt, który nie zapewnia bezpieczeństwa podczas normalnego użycia, uważany jest za niebezpieczny. Za szkody, które wyrządzi, odpowiada producent, osoba, która się za niego podaje, lub importer.


Za szkody na osobie producent odpowiada zawsze, np. gdy wybuch telewizora lub kuchenki mikrofalowej spowodował uszczerbek na zdrowiu albo zagrożenie życia konsumenta. Natomiast za szkodę na mieniu odpowiada tylko wówczas, gdy przez produkt niebezpieczny została uszkodzona rzecz, która poszkodowanemu zwykle służy do osobistego użytku i zawsze z niej korzystał.

Poszkodowany ma prawo do odszkodowania za szkodę na mieniu tylko wówczas, gdy szkoda przekracza kwotę stanowiącą równowartość 500 euro. W dodatku odszkodowanie to nie obejmuje uszkodzenia samego produktu oraz korzyści, które poszkodowany mógłby osiągnąć użytkując go. Odpowiedzialności tej nie można wyłączyć ani ograniczyć.

Roszczenie o naprawienie szkody przedawnia się z upływem trzech lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie zobowiązanej do jej naprawienia, albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się o tym dowiedzieć. Jednak bez względu na to, kiedy ktoś dowiedział się o szkodzie roszczenia nie można dochodzić później niż po upływie dziesięciu lat od wprowadzenia produktu do obrotu.

Odszkodowania od producenta można domagać się tylko wówczas, gdy niebezpieczne właściwości tkwiły w produkcie już w momencie wprowadzania go do obrotu. Natomiast nie ponosi on odpowiedzialności, gdy zostały spowodowane później niewłaściwą konserwacją produktu albo niewłaściwym używaniem go. Odpowiedzialność producenta jest także wyłączona, gdy produkt wprawdzie znalazł się w obrocie, ale nie wprowadził go tam producent. Dotyczy to takich przypadków, gdy produkty zostały skradzione z magazynu zanim jeszcze poddano je kontroli jakości i wprowadzone do obrotu przez złodzieja.

Natomiast producent nie odpowiada za szkody wówczas, gdy w chwili wprowadzania produktu do obrotu nie można było przewidzieć, że jest on niebezpieczny, ponieważ nie pozwalał na to ówczesny stan nauki i techniki.

Na takich samych zasadach jak producent odpowiada wytwórca materiału, surowca albo części składowej produktu. Od odpowiedzialności mogą uchronić się tylko wtedy, gdy udowodnią, że szkoda powstała wyłącznie z powodu wadliwej konstrukcji produktu lub wskazówki producenta.

Taką samą odpowiedzialność jak producent ponosi importer oraz ten, kto podaje się za producenta, umieszczając na produkcie swoją nazwę, znak towarowy lub inne odróżniające oznaczenie. Gdyby zaś nie było wiadomo, kto jest producentem, importerem albo wytwórcą, wówczas za szkody spowodowane przez produkt niebezpieczny odpowiada sprzedawca.

Od odpowiedzialności może się on uwolnić tylko wówczas, gdy w ciągu miesiąca od zawiadomienia go o szkodzie wskaże poszkodowanemu osobę oraz adres producenta, osobę podającą się za producenta lub importera. Od odpowiedzialności może też uwolnić się, wskazując osobę, od której sam nabył ten produkt.

500 euro

Odszkodowanie za szkodę

Poszkodowany może żądać odszkodowania za szkodę na mieniu, gdy szkoda przekracza kwotę stanowiącą równowartość 500 euro.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dremel

BIG ON DETAIL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK