| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Kiedy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oznacza obowiązek zapłaty opłaty produktowej

Kiedy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oznacza obowiązek zapłaty opłaty produktowej

Firma dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - olejów samochodowych (silnikowych, hamulcowych itp.) w beczkach plastikowych (30 l) i stalowych (2 l). Czy konkretnie te opakowania podlegają opłacie produktowej? W jakich terminach wnosi się opłatę produktową i jakie dokumenty są konieczne?

WAŻNE!

Wewnątrzwspólnotowym nabywcą nie jest przedsiębiorca, który dokonuje eksportu lub wewnątrzwspólnotowej dostawy uprzednio wewnątrzwspólnotowo nabytych produktów lub produktów w opakowaniach (art. 1 ust. 3a ustawy o opłacie produktowej).

W przypadku Czytelnika mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabywcą sprowadzającym na terytorium kraju produkty w opakowaniach objętych obowiązkami wynikającymi z ustawy. W tej sytuacji obowiązki te nie powstaną tylko wtedy, gdy Czytelnik będzie dokonywać eksportu lub dostawy wewnątrzwspólnotowej produktów w nabytych beczkach stalowych i opakowaniach.

Ponieważ rozpoczynają Państwo działalność podlegającą ustawie o opłacie produktowej, to należy bez wezwania złożyć zawiadomienie o tym fakcie marszałkowi województwa w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności (art. 9 ust. 1 ustawy o opłacie produktowej). Przy czym za dzień rozpoczęcia działalności należy uznać datę pierwszego wprowadzenia na terytorium kraju lub powstania pierwszego długu celnego dla produktu w opakowaniu wymienionym w załączniku nr 1 do ustawy albo produktu wymienionego w załącznikach nr 2 lub 3 do ustawy.

Jako firma podlegająca obowiązkom wynikającym z ustawy o opłacie produktowej mają Państwo obowiązek składania rocznych sprawozdań oraz samodzielnego obliczania i wpłacania należnej opłaty produktowej. Za 2007 r. obowiązek ten powinni Państwo wykonać do 31 marca 2008 r.

WAŻNE!

Opłatę produktową należy wpłacać na odrębny rachunek bankowy urzędu marszałkowskiego do 31 marca roku kalendarzowego następującego po roku, którego opłata dotyczy.

Sprawozdanie składa się marszałkowi województwa na formularzu OŚ-OP1, stanowiącym załącznik do rozporządzenia w sprawie wzoru rocznego sprawozdania o wysokości należnej opłaty produktowej (aktywny formularz OŚ-OP1 znajdą Państwo na stronie www.mk.infor.pl).

Warto dodać, że wcale nie muszą Państwo radzić sobie samodzielnie z tym problemem. Można się z nim uporać także za pośrednictwem tzw. organizacji odzysku (art. 4 ust. 1 ustawy o opłacie produktowej). Listę organizacji odzysku działających na podstawie ustawy można znaleźć w internetowym serwisie Ministerstwa Środowiska (www.mos.gov.pl/).

• art. 1, art. 2 pkt 11f, 11g, art. 4, 9, 10, 16 i załączniki nr 1 i 3 do ustawy z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 90, poz. 607

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »