| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Zakazy wpisane do rejestru wiążą wszystkich przedsiębiorców

Zakazy wpisane do rejestru wiążą wszystkich przedsiębiorców

Przedsiębiorcy, tworząc wzorce umów, powinni sprawdzić, czy dany zapis w umowie nie został uznany za niedozwoloną klauzulę umowną. W przeciwnym razie mogą narazić się na karę pieniężną ze strony prezesa UOKiK.


Postanowienia umowy zawieranej z konsumentem, które nie zostały z nim indywidualnie uzgodnione, nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami lub rażąco naruszają jego interesy (art. 3851 kodeksu cywilnego). Są to wtedy tzw. niedozwolone klauzule umowne. Nie dotyczy to postanowień określających podstawowe elementy umowy, w tym cenę lub wynagrodzenie, jeżeli zostały sformułowane w sposób jednoznaczny.

Nieuzgodnione postanowienia umowy będą występować przede wszystkim tam, gdzie konsument otrzymuje gotowy formularz umowy, a tym samym nie ma możliwości negocjacji i wpływania na jej treść (np. przy umowach ubezpieczenia samochodu, umowach o świadczenie usług telekomunikacyjnych, umowach pożyczki, kredytu). Należy zwrócić uwagę na to, że występowanie w umowie tzw. niedozwolonej klauzuli umownej nie przekreśla ważności całej umowy, ale powoduje, że jedynie konkretny jej zapis staje się niewiążący.

REKOMENDACJA GP

Wytaczając powództwo przed SOKiK, konsument musi liczyć się z kosztami prowadzenia sprawy sądowej. Dlatego też praktyczniej jest nie inicjować jej samemu, ale zwrócić się z wnioskiem w tym przedmiocie do prezesa UOKiK, który także może wytoczyć powództwo.

Konsument, który uważa, że zawarta przez niego umowa zawiera niedozwoloną klauzulę, może domagać się od przedsiębiorcy jej usunięcia, grożąc jednocześnie zawiadomieniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (zwanego dalej UOKiK). W przypadku gdyby okazało się, że dany zapis faktycznie został już uznany przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za niedozwoloną klauzulę umowną, prezes UOKiK będzie mógł wymierzyć przedsiębiorcy grzywnę za łamanie zakazu stosowania niedozwolonych klauzul umownych. Zgodnie z art. 106 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów kara taka może stanowić do 10 proc. przychodu osiągniętego przez przedsiębiorcę w roku rozliczeniowym poprzedzającym nałożenie kary. Natomiast w przypadku gdyby okazało się, że dany zapis umowny nie był jeszcze przedmiotem orzeczenia Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (zwanego dalej SOKiK), prezes UOKiK będzie mógł złożyć wniosek do sądu o rozpoznanie sprawy w tym przedmiocie.

Wszystkie prawomocne orzeczenia SOKiK uwzględniające powództwo są przesyłane do prezesa UOKiK i następnie publikowane na stronie internetowej urzędu (www.uokik.gov.pl). Rejestr ten jest jawny i dostępny poprzez kliknięcie ikony o nazwie rejestr niedozwolonych klauzul. Każda z zarejestrowanych, niedozwolonych klauzul umownych posiada swój numer porządkowy, na który warto się powołać w sporze z przedsiębiorcą.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Agnieszka Lisak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Company-logos.co

Katalog firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK