| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Zakazy wpisane do rejestru wiążą wszystkich przedsiębiorców

Zakazy wpisane do rejestru wiążą wszystkich przedsiębiorców

Przedsiębiorcy, tworząc wzorce umów, powinni sprawdzić, czy dany zapis w umowie nie został uznany za niedozwoloną klauzulę umowną. W przeciwnym razie mogą narazić się na karę pieniężną ze strony prezesa UOKiK.

Ważne!

Zakaz stosowania postanowień umownych, które zostały wpisane do rejestru niedozwolonych klauzul umownych, odnosi się nie tylko do przedsiębiorstwa, wobec którego zostało wydane orzeczenie, ale również do wszystkich firm stosujących wzorce umów w obrocie z konsumentami (uchwała Sądu Najwyższego z 13 lipca 2006 r., sygn. III SZP 3/06)

Zgodnie z art. 47938 kodeksu postępowania cywilnego (zwanego dalej k.p.c.) konsument może samodzielnie wytoczyć powództwo przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (tj. Sądem Okręgowym w Warszawie). W takim przypadku przedmiotem rozpoznania przez sąd okręgowy nie będzie spór pomiędzy konsumentem a przedsiębiorcą, ale jedynie określone postanowienie - klauzula umowna, która może zostać uznana za niedozwoloną. Zgodnie z art. 47942 k.p.c. w razie uwzględnienia powództwa sąd w sentencji wyroku przytacza treść postanowień wzorca umowy uznanych za niedozwolone i zakazuje ich wykorzystywania. Rozstrzygnięcia sądu w tym przedmiocie mają charakter powszechny, to znaczy znajdują zastosowanie nie tylko do uczestników danego postępowania, ale także wobec wszystkich pozostałych przedsiębiorców.

NIEDOZWOLONE KLAUZULE

• W przypadku nieterminowych opłat lub ich części operator ma prawo naliczyć opłatę manipulacyjną w wysokości 20 proc. kwoty zaległości w opłatach (klauzula nr 1236). Jest to zakaz naliczania opłat manipulacyjnych za opóźnienie przez konsumenta w spełnieniu świadczenia pieniężnego. W przypadku opóźnienia przedsiębiorca powinien naliczać odsetki i ewentualnie dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych

• Suma odsetek i kar umownych naliczonych między stronami nie może przekroczyć 10 proc. całkowitej ceny określonej w par. 5 niniejszej umowy (klauzula nr 1202). Jest to zakaz ograniczania w stosunku do konsumenta odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną mu z winy przedsiębiorcy.

• Biuro podróży nie jest odpowiedzialne za niedogodności w hotelu spowodowane np. czasowym odcięciem ciepłej wody, ogrzewania lub klimatyzacji, naprawą lub konserwacją basenów kąpielowych (klauzula nr 187)

• Sprzedający zastrzega sobie możliwość dokonania zmian w projekcie budynku dotyczących projektowanych technologii i rozwiązań (klauzula nr 234)

• Prowizję należną pośrednikowi pobiera się z samego faktu skontaktowania się stron, które w wyniku tego zawierać będą umowę kupna/sprzedaży lub umowę najmu (klauzula nr 1062)

• Spółdzielnia ma prawo przesunąć termin oddania do użytku lokalu (...) w przypadku innych okoliczności mających obiektywny i realny wpływ na przebieg realizacji inwestycji (klauzula nr 1035)


AGNIESZKA LISAK

radca prawny w BGKCredit

Polecamy artykuły

Ekspert:

Agnieszka Lisak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Daniel Kotyras

Dyrektor ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK