| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Pełnomocnik pomoże w prowadzeniu firmy

Pełnomocnik pomoże w prowadzeniu firmy

Przedsiębiorca nie musi sam prowadzić wszystkich spraw dotyczących firmy i kontaktów z kontrahentami. W tym celu może wyznaczyć pełnomocnika albo prokurenta.


Przedsiębiorca może wyznaczyć pełnomocnika, który będzie zastępował go w prowadzeniu konkretnych spraw. Natomiast przed sądem gospodarczym może występować w jego imieniu profesjonalny pełnomocnik: radca prawny lub adwokat.

Pełnomocnik może załatwiać w imieniu przedsiębiorcy sprawy w ZUS, urzędzie skarbowym, urzędzie celnym, na poczcie i w banku. Ma prawo zawierać w imieniu firmy umowy z kontrahentami, a także uczestniczyć podczas nieobecności przedsiębiorcy w prowadzonej w firmie kontroli. Działa w imieniu i ze skutkami dla swojego mocodawcy.

Pełnomocnictwo może zostać udzielone na czas nieokreślony lub określony, np. na okres, w którym przedsiębiorca przebywa na urlopie albo choruje.

Przedsiębiorca ma prawo ustanowić nawet kilku pełnomocników, którzy będą działali w tym samym czasie. W zależności od treści umocowania mogą oni działać wspólnie lub oddzielnie. Kilku przedsiębiorców może też ustanowić wspólnego pełnomocnika, tak najczęściej postępują wspólnicy spółki cywilnej.

Każde pełnomocnictwo ma określony zakres umocowania, który określa przedsiębiorca. Nie może on upoważniać pełnomocnika do dokonywania wszelkich czynności.

Mocodawca może udzielić pełnomocnictwa: ogólnego, do wykonywania czynności zwykłego zarządu, szczególnego, do wykonania określonej czynności prawnej lub do wykonania czynności określonego rodzaju.

Wprawdzie pełnomocnictwo może być udzielone w dowolnej formie, ale od tej zasady istnieją odstępstwa. Na przykład zawsze w formie pisemnej, pod rygorem nieważności przedsiębiorca udziela pełnomocnictwa ogólnego. Natomiast pełnomocnictwo do zbycia lub zastawienia udziału w spółce z o.o. wymaga formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi.

Ważne!

Udzielając pełnomocnictwa przedsiębiorca może zrzec się możliwości odwołania go

Zdarza się, że pełnomocnictwo trzeba sporządzić w formie aktu notarialnego, np. gdy pełnomocnik został upoważniony do zakupu albo sprzedaży nieruchomości.

Przedsiębiorca może odwołać pełnomocnictwo w każdej chwili, a pełnomocnik zrzec się pełnomocnictwa. Nawet jeżeli wspólnicy spółki cywilnej swoim pełnomocnikiem ustanowili tę samą osobę, to każdy z nich może odwołać pełnomocnictwo. Wszyscy wspólnicy nie muszą jednomyślnie podejmować w tej sprawie uchwały. Odwołany przez jednego lub kilku wspólników spółki cywilnej pełnomocnik pozostaje nadal pełnomocnikiem pozostałych. Zakres jego umocowania będzie jednak węższy.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK