| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Pełnomocnik pomoże w prowadzeniu firmy

Pełnomocnik pomoże w prowadzeniu firmy

Przedsiębiorca nie musi sam prowadzić wszystkich spraw dotyczących firmy i kontaktów z kontrahentami. W tym celu może wyznaczyć pełnomocnika albo prokurenta.

Odwołane pełnomocnictwo wygasa, podobnie jak wówczas, gdy pełnomocnik lub mocodawca umrą. Gdyby pełnomocnictwo zostało ograniczone terminem, to wygaśnie po upływie czasu, na jaki było udzielone.

Po wygaśnięciu umocowania pełnomocnik powinien zwrócić mocodawcy dokument pełnomocnictwa, natomiast może zatrzymać jego odpis, na którym trzeba zaznaczyć wygaśnięcie umocowania.

Jednym z rodzajów pełnomocnictwa jest prokura. Jest to umocowanie do prowadzenia w imieniu przedsiębiorcy czynności sądowych i pozasądowych związanych z firmą. Przedsiębiorca podlegający obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców udziela jej na piśmie pod rygorem nieważności. Może udzielić jej nawet kilku osobom łącznie bądź też ograniczyć ją do zakresu spraw wpisanych do rejestru oddziału przedsiębiorstwa. Natomiast nie wolno udzielać prokury w okresie likwidacji spółki jawnej bądź innej spółki osobowej albo z ograniczoną odpowiedzialnością bądź akcyjnej.

Zarówno udzielenie, jak i wygaśnięcie prokury przedsiębiorca powinien zgłosić do rejestru przedsiębiorców. W aktach rejestrowych powinien się też znaleźć wzór podpisu prokurenta. Na wszystkich dokumentach powinien on później składać podpis zgodny z tym wzorem.

Aby prokurent mógł zbyć przedsiębiorstwo albo nieruchomości lub obciążyć nieruchomości, względnie oddać przedsiębiorstwo do czasowego korzystania, powinien otrzymać od mocodawcy dodatkowe pełnomocnictwa do wykonywania poszczególnych czynności. Nie wolno mu też wykonywać spraw niezwiązanych z prowadzeniem firmy.

W spółce jawnej, komandytowej i partnerskiej prokurę może odwołać każdy wspólnik, który ma prawo prowadzić sprawy spółki. Natomiast w spółce z o.o. i akcyjnej odwołuje ją każdy członek zarządu. Odwołana prokura wygasa.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci BUDTRADE.pl

Ekipa BUDTRADE.pl to fachowcy w dziedzinie materiałów budowlanych oraz ich efektywnego wykorzystania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK